6 Ağustos 2012 Pazartesi

A TAKIMI / TEAM A

A TAKIMI
  2010 Yapımı filmi incelemeye geçmeden şunu belirteyim ki; 80'li yıllarda popüler olan A Takımı tv dizisinin film versiyonu olan filmimizi incelerken dizisini hiç izlemediğim için, dizi şöyle, film böyle karşılaştırmalarında bulunamayacağım. Zaten aradan geçe 20 yılı aşkın süre filmin birazda diziden uzak  değerlendirilmesini sağlıyor.
  Filmin başını biraz anlatmak istiyorum. Meksika'dayız. 2 adam sandalyeye bağlı adamı köpeklere yem etmek üzere, bırakıp giderler. Tabi adam kelepçelerden kurtulur Adının Hannibal Smith olduğunu öğrendiğimiz askeri Liam Neeson canlandırıyor. Yeni bir sahne Meksika ile yola devam ediyoruz.İki adam konuşuyorlar , konuşmadaki "kızım nerede?" sorusu ile adamı kirli işlerinde kullanmak için kızını kaçırmışlar vah garibim diye düşünüyoruz ki, mağdur adam konuştuğu adam başta olmak üzere , kızını kaçıran adamları tek tek pataklayıp, kızını kavuşuyor. Meğerse "kızım" arabasıymış.Adamımız adı Baracus (B.A.)  ve canlandıran Quinton R. Jackson. Yeni sahne Bradley Cooper sahnede. Lastiklerle  hapsedilmiş yanmayı bekliyor. Genral denen adam kendisine ihanet eden Faceman Peck'i yakacak. Ve tekrar sahne atlıyoruz. B.A. "kızı" ile kurak yollarda ,Hannibal onu durdurur ve silahla tehdit ederken ,aslında buna gerek olmadığını anlıyor  çünkü B.A. da kendisi gibi bir askerdir ve ona yardım eder(Film boyunca çok ütopik şeyler izledik ama yani bu rastlantı bana daha ütopik geldi.Yani Meksika'nın çöllerinde iki Amerikan askeri karşılaşıyor ya biraz Türk filmimi oldu ne?) Neyse Hannibal ile ortak olduğunu anladığımız  Peck binbir güçlükle kurtarılır. Ve kaçış için helikopter ayarlanır , hastaneden kaçık bir asker pilot bulurlar ama arkalarında genarel de takibe başlar. Kaçığımızı Murdock adıyla Sharlto Copley canlandırıyor balirteyim bu arada. Murdock neredeyse antika olacak helikopterle ağzımı  açık   bırakacak akrobasi hareketleri yapıyor ve bu sırada B.A. helikopterden düşmekten kılpayı kurtuluyor. Uçak fobiside yapmış bulunuyor özellikle film boyunca uçağa o kadar çok  biniyorlar ki B.A'nı hali harap bitap oluyor. Tabi bu heyecanlı kovalamaca Genaralin amerikan sınırını izinsiz geçip füzeler tarafında vurulamasıyla son buluyor. meğerse Hannibal kovalamaca heyecanıyla sınırı izinsiz geçmelerini planlamış.Film boyunca bunun gibi zeka ürünü planları bol bol görsek de bence en zekicesi buydu.  Tabi fazlasıyla ilginç sahneler mevcut.Bu ilginç sahnelerden biri de uçaktan tankla düşmeleri belli bir kesim bu sahneyi abartı bulsa da ufkumuza renk kattığı gerçeğini göz ardı etmemeliyiz.
 Aradan 8 yıl ve 80 başarılı görev geçmiştir. Dörtlümüz Irak'taki Amerikan ordu karargahındaki son günlerini yaşıyorlar. Hannibal'ı CIA den ajan Lynch ziyaret eder ve Irak'ta basılan sahte paraları ve tabakaları onun için ele geçirmesini ister.Çünkü görevi Pike adında bu işi yapamayacağını düşündüğü biri almıştır. İkisi beraber üst merci olan Genaral Morrison'un çadırına gider bu arada CIA ajanının üzerinde çelik yelek vardır. 
 General ,Lynch'i dinleyip gönderdikten sonra film boyunca en beğendim replik olan şu cümleyi söyler :  "  Karargâhta çelik yelek giyiyor.  Buradan CIA hakkında bilmen gereken her şeyi anlayabilirsin"  Tabi filmde böyle güzel esprilerden hiç mahrum kalmıyoruz.Bu arada karargahı Sosa (Jessica Biel) de ziyaret ediyor ve eski sevgilisi Peck'e tabakalara bulaşmaması için uyarıda buluyor.Bence Biel'in oyunculuğu diğer oyunculukların yanında  biraz sönük kalmış ,sanki biraz fazla kasmış kendini.Neyse A takımı dörtlü hiç birşeye aldırmadan para ve tabakaları çalarlar.Ama Pike ,General Morrison'u öldürüp tabakaları çalınca ,bütün suç A takımına kalır. Yargılanırlar ve rütbelerinde olmalarının yanı sıra bir de farklı yerlerde 10 yıl hapse mahkum olurlar.  
 Lynch vasıtasıyla 6 ay sonra Hannibal hapishaneden kaçar ve diğerlerini de kaçırır.Bu arada akıl hastanesinden Murdock'u kaçırma sahneleri mükemmel.Ve adlarını temizlemek için çalışmaya başlarlar. (Bu arada B.A. maneviyata ermiş ve adam öldürmemeye yemin etmiş. Ya uçağa binme,adam öldürme çekil de yerine ben geçeyim ...) 
   Filmin sonunda Mad Men den Tanıdığımız Jon Hamm'ı bir kaç dakika olsa da gördüğümüzü söylememek olmaz.Keşke biraz daha görebilseydik dediğimiz adamdır kendisi.
 Klasik ajan filmlerindeki sabit olaylar burada var. Mesela masum olup suçlanma ,adını temizleme çabası,kaçak halde devlete karşı tek başına savaşma, ellerinde sınırsız imkan, kaçışlarında son ana kadar Amerika'ya verdikleri zararın toplam faydalarından fazla olması ve sürpriz olan ama bu filmlerde klasik olmuş bir olay... 
 Ama kesinlikle diğerlerinden farklı olduğu yerler daha dişe dokunur. Yapılan her plan üstün zeka eseri olması, inceden dokundurulan espriler, asla düşmeyen tempo,hızına yetişmenin zor olduğu senaryo,  geneli mükemmel oturmuş oyunculuk ve birbirinden ilginç sahneler... 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...