10 Aralık 2013 Salı

ÖLÜMCÜL OYUNCAKLAR-KEMİKLER ŞEHRİ /THE MORTAL INSTRUMENTS-CITY OF BONES (2013)

Cassandra Clare'nin yazdığı,çok popüler olan Ölümcül Oyuncaklar serisinin ilk kitabı Kemikler Şehri'nin sinemaya uyarlanmış hali. Kitabın incelemesini okumak isteyenler tık tık.

Clary (Lily Collins) kendi halinde bir genç kızken bir kulüpte  kankası Simon( Robert Sheehan) ile takılırken her ne hikmetse kimsenin görmediği bir cinayete tanık olur.Tabi kimse görmediği için mecbur evine döner. Bu sırada annesi Jocelyn(Lena Headey) ile tartışır.Sabahına evden çıkar Simon ile takılmaya devam eder. 


Ta ki dün geceki kimsenin göremediği katili görünceye kadar. Adının Jace( Jamie Campbell Bower) olduğunu öğreneceğimiz karakter Clary'i sıradan olmadığını söyler durur.

 Bu konuşmayı yarıda kesen ise evi basılan Jocelyn'in kızını arayıp eve gelmemesini yakın dostları Luke'e(Aidan Turner) gitmesini söyler.Bu arada evi basan adamlar ondan kupayı istemektedir. Jocelyn ise bir anda bir şeyi kafasına diker ve bayılır.Tabi ki kimse  Clary'i tutamamıştır. Koşarak eve gelen Clary'i evde bir yaratıkla karşılaşır.Jace onu kurtarır. Ardından olaya Simon dahil olur. 

Clary geçmişte anlatılan masalların hepsinin gerçek olduğunu öğrenir. Kimsenin görmediği o insanalar Gölge Avcıları'dır.Clary'i annesini kaçıran kişinin Valentine( Jonathan Rhys Meyers)  olduğunu öğrenir.Ve onun için annesini kurtarmak adına bir mücadele başlar. Ona yardımcı olacak gölge avcıları Jace,Alec (Kevin Zegers),Isabelle(Jemima West) ve Hodge (Jared Harris) ile birlikte bu  arayışa başlar.

Gelelim yorumuma vallahi şu oyuncu şu efekt diye hiç eleştirilere yanaşmayacağım.Sanmayın ki hepsi dört dörtlüktü yok vallahi. Ama şu an eleştiri oklarım senaryoyu yazanlara.Acayip sinirliyim.
Öncelikli hiç kitabı okumadan filmi izleyenler geçmiş olsun muhtemelen pek çok şey sizin için havada kaldı.
Sadece ilk kitabı okuyup seriye devam etmeyi planlayanlar vay halinize 2. kitap Küller Şehri'ne ilişkin en baba spoileri yemiş bulunmaktasınız.Ve bazı yerleri anlamlandıramayıp ne ayak bunlar demişsinizdir.
Şimdi durum şu ki 600 sayfaya merdiven dayamış bir kitabın filmi çekilecekse evet bazı yerler kesilecek biçilecek mecburlar sözüm yok ona. Ama bu filmin bazı yerleri 2. kitabın en önemli yerleri .Hayır sen tutup filmi yaptığın kitabın pek çok yerine kes ama araya devam kitabının önemli yerlerini sıkıştır. Hayır ne akla hizmet yaptınız bunu anlamadım.Onun yerine filmini çektiğiniz kitaba odaklansanız orada gayet güzel yerler var aktarmadığınız onları aktarsanız. İkinci kitabı direk ikinci filmde işleseniz. Hayır neredeyse 2. filme 2. kitaplık bir şey bırakmamışsınız be. Herkes bir kitabı 2 film yaparken bunlar 2 kitabı bir film yapmışlar.
Özetle hayal kırıklıkları yaşayabileceğiniz bir film beklentileri kısarak izleyin derim.
Dipnot: IMDb puanlandırması 6.0 umarım daha da düşer.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...