17 Ocak 2014 Cuma

KÜLLER ŞEHRİ (ÖLÜMCÜL OYUNCAKLAR 2)-CASSANDRA CLARE

Kitap Künyesi
Sayfa:525
Satın almak için Kitap Sihirbazı.

Kemikler Şehri'nin ardından heyecanla sarıldığım devam kitabı Küller Şehri...

Eğer ilk kitaba ilişkin SPOİLERDEN kaçınmak istiyorsanız önerim yazının en altındaki alıntılar kısmı ve öncesinde kitap hakkındaki yorum kısmımı okumanız.
 Ayrıca ilk kitap incelemem için tık tık.


Spoiler...

Clary çocukluğundan beri bir yalanı yaşayan Gölge Avcısı.Annesinin ondan sakladığı dünya periler,vampirler,kurtadamlar ve iblislerle dolu. Kendisi kuralları bozan bu canlıları (Aşağı Dünyalı) cezalandıran Gölge Avcıları soyundan gelmekte. Annesi Jocelyn'de bir Gölge Avcısı. Yıllar önce Aşağı Dünyalıları tamamıyla yok etmek isteyen bir Gölge Avcısı ve onun etkisine kapılanların oluşturduğu Çember. Valentine savaş için çabalayan bir lider. Jocelyn onun eşi. O zamanlar Valentine kendini ölü süsü verip oğlu Jace' yanına alıp saklanır. Sonra kendine tekrar ölü süsü verir.Oğlunu Merkez'e diğer Gölge Avcıları'nın yanına gönderir. Tabi ki başka bir kimlikle. Jocelyn ise oğlunun ölü sanan talihsiz bir anne ama kaçarken karnındaki kızını Valentine'nin elinden kurtarmış. Onu tamamıyla bu dünyadan uzakta yetiştirmeye çalışır. Ama ilk kitapta Jace ve Clary'i karşı karşıya gelir hatta birbirlerine derin bir aşk beslerler. Tabi kitabın sonunda kardeş oldukları ortaya çıkınca her şey tuzla buz olur. Jocelyn ise bir büyünün etkisinden kaynaklı bir koma halinde. Valentine ise Ölümlü Kupa'ya sahip olmuş ama başka arayışlar peşinde. 

Merkez Jace'nin kimliğini öğrendiği an Jace'in yanına Alec ve Isabelle'nin annesi Maryse'i gönderir.Maryse oğlu gibi sevdiği Jace'i hain kisvesi altında görüldüğü için Merkez'den şutlar. Çaresiz Jace Luke'nin yanına gider. Burada kitaba Maia adında genç bir kurt kız dahil olur. Jace onun da bulunduğu kurtadam barında kavga çıkarır. Luke olaya müdahale eder.Zaten bir kurt çocuk saldırıya uğramıştır. Tıpkı yakın zamanda saldırıya uğrayan iblis efendisi gibi. Luke Jace'i Merkez'e götürür. Meğersem onların dürüstlüğünü Ruh Kılıcı ile test etmek için bir sorgucu göndermişler. Jace'de bu sorguya katılmak ister. Ama bilmediği Sorgucunun babasına derin bir nefret beslediğidir. Hatta Jace'i Sessiz Şehre gönderecek kadar derin bir nefret. Olaylar birbiri ardına gelişir ve Valentine'nın yeni bir şeyler peşinde olduğu ortaya çıkar.Ama Jace'e inanmayan sorgucu bambaşka planların peşindedir.

Bu kitaba ilk kitaptan devam eden ve bayıldığım iki karakteri de eksik etmeyelim. Magnus Bane kendisi Brooklyn'in baş iblis efendisi. Bu kitapta sık sık boy gösteriyor ve tavırlarıyla sevgimi kazanıyor. Bir de vampirlerin üst tabakasından Raphael var ki çok mühim görevler üsteniyor.
Aşk üçgenlerini gelirsek Simon ve Clary kankalıktan sevgililiği geçiş modundalar. Ama Jace Clary'in kafasını bolca karıştırmakta.Ayrıca Simon bu kitapta dönüm noktası üzerine dönüm noktası yaşıyor haberiniz ola.
Ve birde öbür kitaplara kalacak ilginç bir mevzu var ki kardeşlerin diğerlerinden farklı güçleri olması için Valentine'nin geçmişte bir şeyler yaptığı iddiası. Meraklandığım konulardan.


Gelelim kitap hakkında yorumuma öncelikle biliyorum fanlar kızacak ama Jace-Clary aşkını desteklemiyorum.Üstelik ne kadar sevsem bayılsam da bir ara Jace'nin aşırı ısrarcı moda bürümesi bana çok itici geldi nokta. Ama bunun dışında kitabı çok sevdim.Jace hakaret edişi bile beni bitirdi. Ah bir de Magnus Bane var ki esprileri ve karizması ile Jace ile yarışacak boyutta. Alec'in bazı davranışları bana saçma geliyor ama neyse. Yani çıkıyorsan söyle değil mi?
Sonra biraz psikopatça olacak ama Valentine'nın herkesi can evinden vurmasına da bitiyorum.
Kalınlığına rağmen hızlıca okunup bitecek bir kitap tıpkı ilk kitap gibi. Merak duygunuz sizi her konuda perçinlerken bir bakmışsınız kitap sona ermiş.Ve bambaşka durumlar kafanızda dönüp duruyor. Acele Camlar Şehri aranıyor ilanı çıkartacak düzeye ulaşmışsınız.
Ayrıca kitap sınavlar zamanı okunmaması gereken bir kitap değil çünkü kafanız kitapta olacağı için derslere kendiniz verme konusunda ciddi sorunlar yaşarsınız.Bu konuda ben mağdur oldum siz mağdur olmayın. Ve son olarak bu kitapta en sevdiğim özellik kitap bittikten sonra bile bir süre karakterlerle yaşıyor olmanız. Okumayanlara tavsiye!!!

Alıntılara geçersek...

"Asla bir yere ait olduğumu hissetmedim.Fakat sen bana ait olduğumu hissettiriyorsun."

"Birini sevdiğinde başka seçeneğin kalmaz......Sevgi insanın seçeneklerini elinden alır."

"Yazgı asla adil değildir.Senden çok daha güçlü bir akıntıya kapıldın Jonathan.Onunla mücadele edersen sadece kendini değil,seni kurtarmaya çalışanları da boğarsın.Akıntıya yüzersen hayatta kalırsın."

"Bir şeyi çizmek onu sonsuza dek yakalamaya çalışmaktır.......Bir şeyi gerçekten seviyorsan onu asla sonsuza dek olduğu gibi tutmaya çalışmazsın.Değişmesi için serbest bırakman gerek."

"-Yine de sahip olman gereken bir şey var.Her Gölge Avcısı'nın sahip olması gereken bir şey.
-Çirkin,kibirli bir tutum mu?"

"-Kaç kez söylediğinin önemi yok. Gerçekliğini değiştiremezsin.
-Ve neyi söylememe izin vermediğinin de önemi yok.Onun da gerçekliği değişmez."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...