16 Haziran 2014 Pazartesi

VE BÜTÜN ÇİRKİNLER ÖLDÜRÜLECEK-BORIS VIAN

Kitap Künyesi
Adı:Ve Bütün Çirkinler Öldürülecek
Orijinal Adı:Et On Tuera Tous Les Affreux 
Yazarı:Boris Vian
Çevirmen:Hakan Tansel 
Yayınevi: İthaki Yayınları
Sayfa:212

Bu roman, muhtelif esin kaynaklarının melezidir ve bu durum onu bir nevi neşeli, sürükleyici, orijinal ve her düzeyde parodik bir yaratık haline getirir. Bir arkadaş çevresi için özel bir dalga geçiş ya da "private joke" olmakla birlikte, okuyucu kitlesi için de itiraf edilmiş bir parodi olan "Ve Bütün Çirkinler Öldürülecek", suçun, bilimsel konjonktürün ve önsezgisel fütürolojinin büyük balıklarının avlandığı sulara ve hatta özel saplantıların ırmağına sürüklenir. İnanılmaz da olsa -ki bu da tarzın bir parçasıdır- ahenkli ve iyi kurulmuş entrikası, olay dizilerinin paralel kurgusu ve -amatör- dedekiflerin durum değerlendirmesi yaparak yürüttükleri soruşturmayı özetlemelerine dayanan klasik yöntemiyle usta işi bir Kara Seri tarzı polisiye roman pastişidir bu.

Rock Bailey 20 yaşına merdiven dayamış oldukça yakışıklı bir gençtir.  Etrafında kızların fır döndüğü kendisinin ise pas vermemek için direndiği bir eğlence gecesi, mola vermek için  gece kulübünden dışarı çıktığında kaçırılıyor.

"-Rocky,beni sevdiğinizi itiraf etmeye ne zaman karar vereceksiniz?
-Hiçbir zaman Mona...Milyonlarca kızı mutsuz etmek istemem."

 Bu kaçırılma vakası bildiğimiz durumlara hiç benzemiyor ve Rock 3-4 saat içerisinde yeniden özgür kalıyor. Andy Sigman adlı bir taksici onu tekrar kulübe bırakıyor. Arkadaşlarıyla karşılaşan Royk'i hiç ummadığı bir olay karşılıyor. Kulüpte bir adamın öldürüldüğünü öğreniyor.
Gazeteci arkadaşı Gary Kilian ile yaptığı konuşmalar kaçırılma ve cinayet olaylarının bağlantılı olduğunu düşündürüyor ve ikili başlıyor olayları araştırmaya.
Ve araştırmalar onları dünyadaki çirkinleri yok etmek için çalışmalar yapan Doktor Marcus Schutz'a yönlendiriyor.

"Sevgili başkanımız...Bilirsiniz ya...Yavaş yavaş yaklaşıyoruz amacımıza... Bu seferlik olayları yatışmaya bırakacağız,ama beş yıl içinde hiç çirkin kalmayacak..."
"Yuh be," diyor Mike."Acayip bir fenomensiniz siz..."
"Yok canım,"diyor Schutz."Ben yakışıklı delikanlıları ve güzel kızları pek severim."

Dünyada çirkin görmekten rahatsız olan bir bilim adamının çirkinleri ortadan kaldırmak için güzel bir nesil üretmeye çalışmasını ve bu olayların bir anda göbeğine düşen  Rock'in  hikayesini okuyoruz.

Kitap hakkındaki yorumuma geçersek Vian ,bu romanın sırf ismiyle bile ilgiyi hemen üzerine çekmeyi başarıyor. Herhalde Vian'ı hiç okumasam ve onlarca tanışmadığım yazarların kitapları ile dolu olan bir sepetle karşı karşıya kalsam ilgimi  en çok çeken kitaplardan biri bu olur sanırım. Keza Mezarlarınıza Tüküreceğim gibi. Biliyorum ki kitap seçerken herkesin belli kıstası vardı. Kimi yazarına kimi kapağına kimi yayın evine bakar. Sanmayın ki ben tek isimlere aldanıp kitap alıyorum. Yok öyle bir dünya ama bu kitap hiç kuşkusuz bu istisnayı gösterebileceğim bir isme sahip. Ve Vian ismiyle çektiği dikkati kalemiyle sürdürüyor.  Tabi ki ilginç bir kurguda bizi bekliyor. Hayatını çirkinleri dünyadan silmeye adayan bir bilim adamı ve dünyalar yakışıklısı bir adam , bilim adamının kısacık bir süre  deneği olan yakışıklı adamın olayların derinine inmeye çalışması. Ve inanın ki çok eğlenebileceğiniz diyaloglar,bolca göz kırpmalar(Misal Cesur Yeni Dünya'ya ilişkin göndermeler.), sürekleyici bir macera.
Ayrıca gerek Gilbert Pestureau'nun önsözü,gerek sayfa dipnotları ile kitaptaki göndermeleri,Vian'ın hiç gitmediği Amerika'yı betimlerken kullandığı gerçek ve hayali mekanları, kitaptaki karakterlerin Vian'ın hayatıyla ilişkisi dahil olmak üzere yapılan eklemeler sizin kitaba tam anlamıyla hakim olmanızı sağlıyor belirtmeden geçmeyeyim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...