17 Kasım 2016 Perşembe

ORMANDAKİ YARATIK-HENRY JAMES

Kitap Künyesi
Adı:Ormandaki Yaratık
Yazarı:Henry James
Çevirmeni:Aslı Sena Özarpacı
Yayınevi: Altın Bilek Yayınları 
    Sayfa:80

İki karakter arası geçen mini bir hikaye.
 John Marcher ve May Bartram tesadüfen bir davette karşılaşıyorlar. John kadını tanıdığını düşünüyor,bir türlü nereden tanıdığını çıkaramasa da May ile muhabbete dalınca May ona nerede tanıştıklarını söylüyor.


Muhabbet ilerliyor ve John'u şaşkına çeviren bir gerçek ortaya çıkıyor. John hayatındaki en büyük sırrı -hiç kimseye söylemediği sırrı- May'a 10 yıl önceki karşılaşmalarında söylemiş.
Bu sır John'un kabusu, başına bir felaket geleceğine ve bu felaketin onu değiştireceğine inanıyor. May ise 10 yıl aradan sonra güçlenmiş olsa gerek ki onunla anlaşıyor. John'u başına felaket geldiği ana kadar izleyecek.
İşte böylelikle bir dostluk başlıyor ama kapıda onları bekleyen bir felaketin varlığını bilerek kurulan bir dostluk bu...
Gelelim yorumuma okuyup anlamlandıramadığım, bazı yerleri  çözmeye çalışırken zorlandığım, gizli kapaklı geçen konuşmalarda kendimi kaybettiğim bir kitap oldu kendisi.
Kitap boyunca çevirmenden mi kaynaklı bu durum yazardan mı kaynaklı yoksa benden mi kaynaklı diye sorguladım durdum.Ama net bir şey söyleyebilecek konumda değilim.
Bir de yazarı araştırınca çok başarılı olduğunu görüp ve kitapla aramda geçen bu olumsuz durum için çok üzüldüğümü de ekleyeyim.Belki başka bir kitapta yıldızlarımız buluşur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...