7 Kasım 2016 Pazartesi

THE VAMPIRE DIARIES 8. SEZON 1. BÖLÜM

UMUT ACITIYOR...
The Vampire Diaries son sezonuyla ekranlara döndü. Bir süre evvel dizinin bölüm yorumlarını yazmayı çok vakit aldığından dolayı bırakmayı düşünmüştüm ardından dizinin final yapacağını öğrendim. Bunun üzerine kısa da olsa son sezonun bölümlerini yorumlamaya karar verdim. 
Geçen sezonda mahzendeki kötülük tarafından ele geçirilen Damon ve Enzo ile yapıyoruz açılışı. İkili çok bilindik numaraları ile bir çifti gafil avlar.
Ardından kurbanlarından daha kötüsünü mahzendeki kötülük için ayırıp diğerini acısız bir ölümle ödüllendirirler (!)

Geride kalanlar cephesinde ise Stefan umutlu, Bonnie depresif, Caroline her zamanki gibi mükemmeliyetçi...
O gün her zamankinden daha iyi olsun isteyen karakterlerimiz ilk kez bir ceset bulunduğunu öğrenir. Stefan ve Bonnie cesedi araştırmaya giderler. Stefan her ne kadar ılımlı olsa da Bonnie'in dayanacak gücü kalmamıştır.
Cesedi bulduklarında ipuçları onları Damon ve Enzo'un yanına sürükler. Stefan Damon'u bulduğu yaşananlar ise tam bir fiyaskodur.
 İnsanlığı kapatmış Damon ve onları göndermeye çalışan Enzo Stefan'ın moralini alt üst eder. Bu durumda Damon'un yine yeniden Stefan'ı suçlamasının katkısı büyüktür.
Stefan'ın aksine Bonnie yaşanan gelişmelerden dolayı umutludur çünkü bulunan ceset onlara Enzo'nun bıraktığı ipucudur.
 Bonnie bu konuda haksız sayılmaz ikilinin birlikteyken okudukları Odesaa kitabını bariz göndermeler yapan ipuçlarını kafasında birleştiren Bonnie Enzo'un Sirenleri işaret ettiğini anlar.
Caroline ise hastaneden kaçan Virginia'ın kızlarını öldürmeye çalışmasına mani olmakla meşguldür. Bu olay Alaric'in kızların yanına, Caroline'in ise Stefan'ın yanına taşınmasına neden olur.
Kötülüğün kanına doyan yaratığın insan suretine bürünmesiyle sağlam bir kapanış yapılır.


Öncelikle bölümle ilgili belirteceğim iki küçük şey var.
İlki Damon'un insanlığını kapatmasına rağmen Elena ile tanışma anlarına tutunması ikincisi insanlığını kapatmasının en önemli nedeninin sevdiklerini korumak olması.
Damon bu sefer saf bencillikte kapatmadı insanlığını. Muhtemelen açması da çok zor olmayacak gibi.
Tabi somutlaşan Siren'in Damon ve Enzo üzerindeki etkisi artmazsa.
İkincisi ikizlerin öldürülmeye çalışılması ilginç bir detay. Acaba kötülük için mahzeni açmaları aynı kötülüğü bir yere kapatmada güçleri olabilir mi acaba diye düşündürttü.
Bunların dışında sezon açılışı fazlasıyla hızlı oldu. Açıkçası ilk bölümden kötülüğün ne olduğunu öğrenmemiz dışında bir de onu insan suretinde görmek senaristlerin bu sezon bazı şeyleri sakız gibi uzatmayacağını düşünmemi sağladı.
Bunların dışında Stefan'ın Bonnie ile arabada konuştuğu sahnedeki oyunculuğuna bittim, derbeder olmuşluğun resmini çizmiş adam.
Ayrıca Damon'un oyunculuğunu da çok beğendim kendini tabiriyle otomatik pilota bağlamasını oldukça başarılı canlandırmış tabi biraz her zamanki Damon'a yakın halleri olmasından payı büyük ama belirteyim bölümdeki esprileri her zamankinden güzeldi sanki. Ya da kasvetli ve depresif atmosferde onun esprileri içimizi aydınlattı sanki de o yüzden gözüme daha esprili gözüktü bilemedim şimdi.
Son söz daha ilk bölümden final sezonu hakkında keskin yorumlar yapmak istemiyorum ama güzel bir veda yaparız diye umuyorum.


4 yorum:

  1. ceset felan beni aşar böyle şeyler haydin güle güleee :D

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Zevkler tartışılmaz ama çok korkunç bir dizi değil :)

      Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...