23 Kasım 2012 Cuma

KISKAÇ-YILDIRIM BORAN

Uzun bir aradan sonra okuduğum ilk Türk polisiye gerilim romanı. Yazarın da okuduğum ilk kitabı.
Kitap Künyesi
ADI:KISKAÇ
YAZAR:YILDIRIM BORAN
YAYINEVİ:SİYAH BEYAZ 
SAYFA:345


Her şey iki acemi avcının İznik ormanlarında  katledilmesiyle başlar.
Avcılardan birisi İznik'te oturan ve halk tarafından sevilmeyen zengin çocuğu Ozan Turgut.Diğeri ise Güncel gazetesinin önemli bir muhabiri Metin Sapmaz'dır.
Olayın Ozan'ı öldürmek için işlenmiş bir namus cinayeti olduğu düşünülmektedir.Metin'in çocukluk arkadaşı ve meslektaşı Deniz Eldem olayı haber alınca işin aslını öğrenmek için İstanbul'dan İznik'e gider. Günce gazetesinin İznik muhabiri Osman'ın rehberliğinde olaya ilişkin bazı şeyler öğrenir.Ve suçlular gözaltındayken iki muhabir öldürülmeye çalışılır. Deniz ve Osman etrafta dolaşan kara cipin ve öldürülmeye çalışılmalarının ardından olayın namus cinayetiyle sınırlı kalmadığını anlarlar.  Ozan'ın eşi ve gözaltına alınanların ailesiyle iletişime geçip olayı anlamlandırmaya çalışırlar.
Diğer tarafta ise Ankara'da Yeni Haber gazetesinde çalışan Semih Güler ise Samsun ile bağlantılı bir kaçakçılığı araştırmak için kollarını sıvamıştır.
Deniz Eldem olayların Samsun ile ilişkili olduğuna dair ipuçları alınca o da Samsun'un yolunu tutar ve Semih Güler ile tanışır.Deniz'in aklında cinayetin kaçakçılıkla bağlantılı olup olmadığı vardır.
Cinayetin amacını ve asıl hedefini çözmek için Deniz Eldem'in yaptığı mücadelenin anlatıldığı kitap daldan dala atlayarak yer yer okuyucuyu şaşırtabilir.
Kitapta en beğendiğim detaylar,
Yazarın gazetecileri anlatırken kitap okuma alışkanlıklarını sık sık vurgulaması.(Ne  var bunda demeyin az okuyan biri okursa etkilenip, iyi bir okuyucu olabilir.)
Yer yer yapılan doğa betimlemelerinin güzelliği.
Yazarın tarihten çiniciliğe, arabalardan silahlara kadar kitap geçen pek çok konuya hakimiyetinin mükemmel olması.(Eski gazeteci olmasının faydalarından biraz da)
Kitabın tek beğenmediğim yanı ise ; sonunda belirtilen eski bir ilişkiydi ki bence eski Türk filmlerine benzetmişti olayı.Yazar keşke bunu başka türlü sunsaydı.Ama gene de güzel bir kitaptı.Ve yazarın Bombacı romanını okuma isteği uyandırdı.Umarım yakın vakitte okurum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...