18 Ocak 2013 Cuma

EN ZEKİ 10(+) YABANCI DİZİ KARAKTERLERİ

ZEKİYİM,ZEKİSİN ZEKİLER(GÜNCELLENMİŞ)
Uzun zamandır planladığım halde bir türlü yazamadığım bir listeydi En Zeki 10 Yabancı Dizi Karakteri. Özellikle bazı karakterler var ki zekası ile bizi kendine hayran bırakan,konuşmaları ağzımızı açık bıraktıran özetle zekası bizi hayrete düşüren...
Ben de kendimce bu zeki karakteri seçip sıraladım ve sizlere sunuyorum.
Yalnız belirtmek istediğim bir nokta var:
 Eminim pek çok kişi Doktor karakterini listede görmeyince şaşıracak sebebini belirteyim ; listedekiler 2 çizgi karakterini saymazsak insan türünde oluyorlar ve Doktor Zaman Lordu olduğu için bu biraz haksız rekabete giriyor. Yani adam 900 küsur yaşında ve Zaman Lordu...
Güncelleme açıklaması  evet listemi yayınladıktan sonra aldığım istekler doğrultusunda bazı eklemeler yaptım. Tabi bu istekleri almak için listeyi incelesinler diye bazı facebook sayfa yöneticilerine ve bir forumdaki üyelere ricada bulundum.(E herhalde bütün yabancı dizileri izlemedim canım. Tabi ki sorup öğrenmek lazım eksik zeki karakterlerimizi) Onlarda sağ olsunlar dönüt verip eksik gördükleri karakterleri söylediler. Ben bir belirteyim kim onlar.

Sherlock Holmes TR
Prison Break Türkiye
The Big Bang Theory Türkiye 
South Park Türkiye 
Yabancı Diziler Dünyası 
Yöneticilerine ve
Game Of  Thrones Türkiye Forum Üyelerine
Dönüt verdikleri için teşekkürler.
Şimdi öneri üzerine gerçek ve çizgi karakterlerini ayırma kararı aldım.
 Önce çizgi karakterleri.3.LISA SIMPSON-THE SIMPSONS

Ekranların en sevilen dizisinin en sevilen karakterlerinden biridir Lisa Simpson. Kendisi oldukça zekidir. 156 IQ seviyesine sahip tıptan fiziğe ,fizikten sanata kadar pek çok alanda bilgi sahibi kızımızdır. O kadar zeki ki bir bölümde Stephen Hawking'in yaptığı bir kara delik açıklamasının ardından ona bakıp ondan onay bekliyorlar. Keza doktorların falan açıklamalarını onaylaması ya da kendi olayları çözmesi  zekasının en sağlam göstergleerindendir
2.ERIC CARTMAN-SOUTH PARK 
Eric Cartman ırkçı,kavgacı bir karakterdir. Tabi bunun yanında çok da zeki olduğu kaçınılmaz bir gerçek. Onun zekasına okul derslerindeki başarısıyla şahit olmuyoruz o daha çok üçkağıt gerektiren işlerde zekasını ortaya çıkarıyor. Karşı tarafa hiç merhamet etmiyor.(5. Sezon 1. Bölümün zekasının acımasızlığının en büyük örneği tavsiye ederim)
En son bölümde tek başına ABD başkanı seçimlerinde oy pusulalarını çalıp seçim sonucun değiştirebildiğini izledik. Kendinde çok emin Kyle'i bile şüpheye düşürebilecek bir hitabet ve ikna kabiliyetine sahip bir  karakterdir aynı zamanda.Özetle kötü ama bir o kadar da etkili ve zeki bir karakterdir.1.STEWIE GRIFFIN-FAMILY GUY

Stewie daha anne karnındayken dünyayı ele geçirme planları yapan bir bebek. Annesini öldürme planlarını da unutmamak lazım. Zeki hem de çok. Misal zaman makinası yaptığı hatta bazı bölümlerde bunu kullandığını biliyor musunuz?Pek çok bilimsel olaylarda aklımıza sığmayacak şeyler başarabilen Stewie aynı zamanda pek çok büyük yazarı kendine hayran bırakabilecek kadar iyi bir yazar. Yani anlayacağınız her işte 10 numara. Onun zekasına şahit olabileceğimiz en sevdiğim bölümlerden biri 10. sezon 17. bölüm. Yalnız bölüm sonuna kadar izlemeniz lazım.


Gerçek karakterlere geçtiğimizde öneri üzerine izleyip eklediğim karakterleri "öneri" diyerek belirteceğim. Ve Orijinal liste çok uzunken bir de bu karakterleri çok uzatarak listeyi romana çevirmeyeceğim.13.QUINTUS LENTULUS BATİATUS-SPARTACUS(ÖNERİ)
O hepimizin aklını hayalini durduran entrikacı karakterimiz. Her durumda çıkarcılığı ön planda. Daha 2. bölümden Spartacus'u gladyatör olarak alma fikrini sunup ortamı kurtarıyor.  Sonra Spartacus'dan parasını çıkarmak için her şeyi yapıyor. En güzeli (küçük oranda spoi) bir ton suç işleyip o suçları düşmanlarına yıkamayı başarabilmesi. 

12.PHILLIP (LIP) GALLAGHER-SHAMELESS 
Lip bizim süper zeka olarak tanımladığımız cinsten. Para için başkalarının ödevini yapıp A'ları götüren hatta SAT sınavlarında da başkalarının yerine girip 180 üzerinden 170 üstü alanlardan hatta sınavı da normal sürenin yarısında bitirenlerden. Bir kaç örnek replikler verelim. Fiona'nın otobüste bulduğu çantanın gerçek olup olmadığı merek edilirken Lip'in cevabı "Evet gerçek. Gerçek LV'lar 5 cm genişliğinde,dikiş yerleri eşit,dikişleri sarı ve derisi oksitlenmeden ötürükoyu kahveye dönüyor" Sadece ailesi değil ekran başındaki bizlerde şaşkın şakın bakarken Lip bir de "çok okuyorum " diye açıklama yapıyor.
Başka bir örnek okula uzun bir ara verip bir ton zırvalıkla uğraşıp geri Karen sağ olsun finale giriyor.
-Bugün okula döndüm,fizik finaline girdim
 - Dersler bile girmiyordun.
   -Kitabı bir kaç sene önce okumuştum.
Yeterince açıklayıcı olduğunu düşünüyorum.
11.MIKE ROSS-SUITS
Mike da bizim süper zeka olarak nitelendirdiğimiz karakterlerden. Onun en büyük avantajı neredeyse okuduğu,gördüğü hiçbir şeyi unutmaması. Tabi bunu kullanacak aklı da olunca sonuç mükemmel oluyor.Ama zamanında bir hata yapıp üniversiten atılınca soluğu el alem yerine SAT sınavlarına girmekte alıyor. Bir gün uyuşturucu kuryeliği yaparken polisin işin içine dahil olduğunu nasıl anlıyor sizce? İlkokulda okuduğu bir romandan...Mike sadece Harvard hukuk mezunlarının çalıştığı prestijli bir şirkette değil Harvard hukuk diploması ,hukuk diploması bile olmadan oranın avukatlarına taş çıkarak kadar iyi çalışıyor. Bir roman adı söyleyin o size ilk bölümü ezberden okusun...10.DEXTER MORGAN-DEXTER (ÖNERİ)

Dexter Morgan Emniyette çalışan bir kan analiz uzmanıdır. Aynı zamanda emniyetin yakalamadığı katilleri ortadan seri katildir.  Evet o kadar zeki olduğu nereden mi belli? Kız kardeşi polisken ve o kadar polisin arasında çalışırken bu kadar kişiyi öldürüp paçayı kurtarmak herkesin harcı değildir. Özellikle bazı anlarda olay yerlerini öyle bir düzenliyor ki her türlü şüpheden kurtuluyor. İzleyen bilir.
9.BRENDA CHENOWITH-SIX FEET UNDER (ÖNERİ)

3 yaşında okumaya başlayan karakterimizin hayatının kısacak bir özetini kendi ağzından dinleyerek ne kadar zeki olduğunu anlayalım.
"6 yaşındayım, standart, ön yargılı bir testte tavan puana çıkıyorum ve bu onlar hakkında oluyor!Beni yabancılara, uzmanlara, yaptığım, dediğim ve hatta düşündüğüm her şeyi inceleyen akademik hergelelere teslim ettiler." Zekası sayesinde onun için yazılmış bir kitap var daha ne olsun.

8.PETER BAELISH-GAME OF THRONES(ÖNERİ)

Entrikacılar kralına hoş geldin diyoruz. Aslında diziden Tyrion Lannister da aklımdaydı ama en çok istek Pete Baelish'den yana geldi. Evet güveneceğiniz en son insandır kendisi her türlü yalan dolan dalavere ondan sorulur. Kime ne zaman kazık atacağı belli olmaz ama muhtemelen bir kazık atar. Daha başlarda dediği gibi "Atınızdan indiğinizde bu yana yaptınız en doğru şey bana güvenmemekti" demişti de inanmamıştık. Dikkat edin de siz de oyununa gelmeyin.

7.SPENCER REID-CRIMINAL MINDS (ÖNERİ)
Mükemmel hafızalı bir karakter daha. Bakınız kendini nasıl özetliyor.Ama IQ seviyem 187  ve görsel hafızam dakikada  20.00 kelimeyi okuyabiliyor. Yalnızca bu kadar değil. Her türlü şeyi bilebilir. Mesela bütün suç istatistikleri de ezberindedir, bir bölümde 17. yy halk türküsü ezberden okudu. Tabi o anda yok artık falan dedim ama. Bakınız ekibin iki üyesi Spencer'in dedikodusunu yapıyor. 
              -Tüm bildiklerine rağmen sadece 24 yaşında olması harika değil mi?
     -  Bir de 50 yaşını düşün.
            Akıl sağlımızı korumak adına düşünmeyelim en iyisi.


6.NEAL CAFFERY-WHITE COLLAR(ÖNERİ)
Yıllarca FBI tarafından aranılıp en sonunda yakalanan ve 4 yıl ceza alan karakterimiz özgür olmasına 3 ay kala hapishaneden kaçıp tekrar 4 yıl ceza alır. Ama kendini yakalayan ajanla anlaşıp FBI gözetiminde danışmanlık yapmaya başlar. Bu danışmanlıklar sırasında biz de adamın zekasına,yeteneğine hayran kalıyoruz. Bir kere her türlü sanat eserini,her ülkenin sanat tarihini biliyor. Japonca bile konuşabiliyor. Kafadan sayısal hesaplar yapması da cabası.Ayrıca çok sağlam üçkağıtlar yaptığı da anlaşılmıştır herhalde. Kısacası bir bölümde bir karakterin dediği gibi o Muhteşemliğin elçisi.

5. GREGORY HOUSE-HOUSE
Söz konusu Sherlock Holmes'tan esinlenerek oluşturulmuş bir karakter olunca elbette listemde yerini hakkıyla alır. Herkes Yalan Söyler'i dilimize doladık onun sayesinde. Her daim haklı çıkması karşısındakiyle girdiği her tartışmadan haklı çıkabilmesi,birini bozarken hiç sorun yaşamaması onun temel özelliğinden. Kendisi doktor ama öyle böyle bir doktor değil. Yani adamda öyle bir şey var ki izleyenlerin  %90'ından fazlasına doktor olacağım semptomu aşılamıştır. House hiçbir doktorun teşhis koyamadığı hastalıkları teşhis eden doktorumuzdur. Öyle ki 30 yaşlarındaki birinin çocukluğundan kaynaklı hastalığını bulabilir. Çözemeyeceği tıbbi gizem yok gibidir. Tabi teşhis koyduktan sonra da uçuk kaçık tedavi çeşitleri de vardır.Özellikle bir bölümde kopya olayı yüzünden yıllarca kafayı taktığı doktoru kendi çalıştığı tıp fakültesine getirip sırf adamın ilacının zararların göstermek için kendini denek olarak kullanan ve bütün bunları yaparken de adamın makalesini okumak için kendi başına dil öğrenen kişidir House. Ve tabi hapishane bölümlerinde eşyalarına el koyan mahkumlarda kurtulmak için ikisini de birbirine düşüren ve eşyalarının keyfini çıkartan şahsiyettir. Kısacası zekasını konuşturan karakterlerdendir.
4.JIM MORIARTY-SHERLOCK(BBC)


Sherlock Holmes'ın baş düşmanı Moriarty'i bu listeden eksik bırakır mıyım hiç? Kendisi en sevdiğim kötü karakterlerden olur. Zekasına değinmeden belirteyim zaten 6 bölümcük BBC Sherlock'a ilişkin spoiler olacak. Moritary 1. sezon finalinde Sherlock'u oyalamak için yaptığı şeyler ona artı puan kazandırırken asıl darbeyi 2. sezon finalinde yaptı. SPOİLER Sherlock'un aslında bütün suç olaylarında Moritary bir oyuncuymuş da Sherlock her şeyin ardındaymış gibi göstermeyi başarmış bir insandır kendisi. Olmayan şifreler sayesinde Sherlock'un hayatını gizli servisteki abisinden öğrenen insandır.(Evet İngiltere Gizli Servisini de kandırmıştır) Olmayan şifreler sayesinde millleti Sherlock'a yönlendirmiş. En sonunda Sherlock'un hilekar damgası yeyip intihar etmesini sağlamıştır. Anlaşılan üzere bayağı psikopattır kendisi. Sherlock'un intihar edebilmesi için intihar etmiştir. 3.HAROLD FINCH-PERSON OF INTEREST(ÖNERİ)

İşte bilgisayar dehası bir zeki karakter. Onun zekası kısaca şöyle özetlenebilir.(Sanırım 2. bölümde açığa çıkıyor yani minik bir spoi) Adam öyle bir sistem kurmuş ki bu sistem sayesinde işlenebilecek suçlar sonucu zarar görebilecek insanları öğrenebiliyorlar. Nasıl kurmuş bilmem ama kurmuş işte. Adam yazılımları sayesinde milyarder olmuş devlet için de bu siteme kurmuş.


Evet son karakterlerimiz SPOİLER İÇERİR DİKKAT!!!
2.WALTER BISHOP-FRINGE
Fringe dizisinin 196 IQ seviyesine sahip sevilen karakteridir. Walter her ne kadar 17 yıl akıl hastanesinde yatmış olsa da emin olun bayağı zeki bir karakter. Fizikten kimyaya kadar aklınıza gelebilecek her türlü bilim konuya hakimiyet mükemmel. Onun uçuk kaçık(!) icatlarına bir kaç örnek verelim. Oğlu hasta olduğunda tedavi edebilecek kişi ölü olduğu için Walter ne yapmış dersiniz? zaman makinesi icat etmiş. Ama çocuk iyileşince gerek kalmamış. Normal de yapılması gereken salya sümük ağlamak iken adam aşmış. 2. örneğim de spoi var dikkat. 1. sezonu bitirmeyenler okuması. Malum paralel evrenlerimiz bilim dizilerinde çok meşhur. Walter vefat eden oğlu için paralel evren arası geçişi sağlayan bir araç icat ediyor ve oğlunu öteki evrenden alıp getiriyor.  Fazla söze gerek yoktur herhalde
1. için genelde Michael , Sherlock olmalı veya Sheldon tam olmuş tepkilerini aldım. Ben de en iyisi üç tane 1. olsun dedim. Sonuçta onlar farklı zeka alanlarında en iyiler.
1.MICHAEL SCOFIELD-PRISON BREAK
Böyle bir listede Michael Scofield'i görmemek büyük haksızlık olurdu herhalde.Kendisi sırf abisini hapishaneden çıkarmak adına hapse giren ve  abisini de hapisten kaçırmayı başaran kişidir.Daha sonra yabancı bir ülkede gardiyanların bile adım atmadığı bir hapishane de sağ kalmayı başarıp üstüne oradan da başka birini de yanına alıp kaçabilmiş insandır o. Ve en sonunda 4. sezonda malum kartları sahiplerinin burnunun dibinden çalabilen zekadır Michael. Ayrıntılar,planlar ondan sorulur. Kısacası ekran dünyasının zekasına hayran kaldığımız karakterlerindendir. 
1.SHERLOCK HOLMES-SHERLOCK(BBC)
Geldik çıkarım yapma dehasına. Sherlock Holmes  öyle bir karakter ki repliklerini söylerken durdurup bazı şeyleri sindirip öyle devam etme ihtiyacı hissettirebilir. Onun en tipik özelliği birine bakıp gece nerede uyumuş kaç saat uyumuş şıp diye çıkarabilmesidir. Mesela birinin saatine bakıp yurt dışına kaç kere çıktığını söyleyebilen,sıvı sabununa bakıp kimle sevgili olduğunu söyleyen, ayakkabı izinden kaçırdığı çocukları nereye sakladığı anlayabilen ve en sevdiğim örnek Watson'un telefonundan kardeşinin alkolik ve boşanmış olduğu çıkarabilen biridir. Tamam belki güneş sistemi bilmez ama bilimsel pek çok şeyde yetişilmesi güç bilgisi vardır. Ve o hem Irene Adler'e hem de Moriarty'e karşı yıkılmamış hatta onları yıkmış bir karakterdir.1.SHELDON COOPER-THE BIG BANG THEORY
Sheldon ekran dünyasının gelmiş geçmiş en zeki karakterlerinden biridir bence. Hatta diziden Sheldon'u listeye koyunca diğerler karakterleri koymak içimden geldi. Sheldon fizik,kimya dahil olmak üzere pek çok alanda müthiş bir bilgi birikimine sahip.Kısacası kendi tabiriyle her şeyden bilir.  15 yaşında profesör olmuş biri. Daha ne olsun. Onun en çok koltuk açıklamasını seviyorum.
"O koltuk kışın ısınmak için kalorifere yakın ama terletmeyecek mesafede,  yazları da cereyan olması için pencereleri açıyorum. Televizyona karşı doğru bir açıda olduğu içinde benimle konuşmaya çalışanların cesaretini kırıyor.Ayrıca görüntüde kayıp olmaması için ideal genişlikte." Başka bir diyalog "Sheldon sen Newton değilsin" "Tabi ki değilim ben yer çekimini elma olmadan da bulabilirdim" gibi replikleriyle akılarımıza kazınıp, gönlümüzde taht kurmuştur. Her ne kadar etrafındakiler hakaret etse de doktorası yok diye Howard'a yapmadığı kalmasa da seviyoruz onu.

Bol dizili günler diliyorum...
Sevebileceğin 2 listem daha var.
En İyi Dedektifler
En Çok Onların Ölümüne Üzüldük Dediğimiz 10 Dizi Karakteri(Uyarı spoiler içerir)

30 yorum:

 1. Doctor Whodak doctoru unutmuşssunuz onu ekleyin.
  finch aslında 2. olmalıydı.1.lerii doğru hepsini izledin bu dizilerin bazıları hala çıkıyor ve hala izliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazının başında Doktor için bir açıklama yapmıştım zaten :) Doktor unutulur mu hiç ama 900 yaşında bir zaman lordu olunca diğer karakterler için haksız rekabet oluyor :)

   Sil
 2. "L" ve "kira"yı da listede görmek isterdim açıkcası.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. L ve Kira benim de çook zeki bulduğum karakterler ama anime türünde ben yabandizi ve çizgi dizi türünü baz aldım. Çok fazla Anime izlemediğim için bu türü yzamadım yoksa onalr liste başı olurdu tahminen :)

   Sil
 3. TYRİON LANNİSTER ??????????????????????????????????????????

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Listenin 8. numarası Peter Baelish ve Game of Thrones formunda Tyrion Lannister karakterinden daha fazla söylendi o yüzden tek onu aldım listeye çünkü her diziden sadece 1 karakterle sınırlandırmıştım listemi :)

   Sil
 4. Patrick Jane de burada olmalıydı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. The mentalist takip ettiğim bir dizi değil ne yazık ki ve öneri ilk listemden sonra tavsiye aldığım forum ve sayfalardan bu öneri gelmedi ama en kısa zamanda diziyi izleyip karakteri konumuna göre listeye ekleyeceğim :)

   Sil
 5. losttan benjamin linus nasıl olmaz çok şaşırdım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lost dizisindeki bir kaç karakter önerilmişti ama ben diziyi o kısa arada izleyemediğim için ekleyememiştim. Diziyi izler izlemez güncelleme yapacağım :)

   Sil
 6. Breaking Bad - Walter White

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Diziyi izleme fırsatı edindiğimde ekleme yapacağım :)

   Sil
 7. E Doctor'suz olmaz tabi ki. Hele ki şuan Matt gitmişken, asla unutturmam Doctor'umu!! :)
  Çok eski yazıymış ama merak edip okudum hemen :)
  Bu arada bir Doctor Who sever daha bulduğum için mutluyum, bloğuma da hoşgeldin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doktor listemizde yok malum 900 yaşında ve zaman lordu senin gibi soranlar çok oldu,Doktor'un seveni bol :)

   Sil
 8. The Mentalist deki Patrick Jane karakteri de bu listeye girmeyi fazlasıyla hakediyor bence.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. The Mentalist'i izler izlemez ekleme yapılacak. Bu konuda bir yorum daha vardı :)

   Sil
 9. Harika!... Sheldon, Scofield, Sherlock tam olmuş. Sherlock ilk bölümünü izlemiştim ilk çıktığı yıl sonra neden olduğunu hatırlamıyorum izleyemedim... Şu an tam da ihtiyacım olan dizi o bence hissediyorum... Süper faydalı bir yazı oldu benim için :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevindim senin adına :) Umarım beğenirsin :)

   Sil
 10. listede olması gereken en zeki karakter patrick jane dir.mutlaka izlemelisiniz.yeni bir dizi olan blacklistte başrol padington inanılamayacak kadar zeki ve olağanüstü soğukanlıdır.following dizisindeki kötü başrol doktor adını çıkaramadım zekası ve manipülasyon yeteneğiyle ağızları açık bırakır.fringe dizisinde ise bishop jr. IQ anlamında babasından bile yüksek değerlere sahiptir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bahsettiğin dizilerden sadece Following izlemiştim o dizi de bu yazıyı yazdğımdam sonra başladı. Ayrıca o doktorun zekasından çok FBI elemanlarının beceriksizliği öne çıkıyor bence. Diğer dizileri de izleyip eklemeler yapabilirim. Önerin için çok teşekkürler :)

   Sil
 11. Yanıtlar
  1. Dexter dizisine pek ısınamasamda Dexter çok sağlam bir karakter olduğunu biliyorum. Ayrıca seveni çok fazla.

   Sil
 12. Da Vinci de en az ilk üç de yerini almalı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer diziyi izleyebilirsem ve karakterin bu listede olması gerektiğini düşünürsem eklerim :)

   Sil
 13. SHERLOCKKKK!!!!!!! SEN BİZİM HER ŞEYİMİZZZSİNNNN! :))))

  Şahsi kanaatim:
  MICHAEL SCOFIELD ve DEXTER'ı ben "en zeki karakterler" sınıfına alamıyorum malesef. Yani evet zeki karakterler ama bi Sherlock, bi House, bi Shelden, bi Walter değiller...

  Tanımadığım karakterler var onlara bir şey diyemedim ;)))

  Moriarity de gittiğine çook üzüldüğüm bir karakter! İkisni izlemek çok keyifliydi ;(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Moriarty ve Sherlock konusunda aynı şeyleri hissediyoruz,Dexter zaten listenin sonlarında ama Scofield gerçekten zeki bir karakter :)

   Sil
 14. ne güzel yazı bu yaaa :)

  YanıtlaSil
 15. Bu şekilde liste yazıları çok hoşuma gidiyor. :) Sherlock'un ilk bölüm dışında buradaki hiçbir diziyi izlemedim ama okumak keyifliydi. :)

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...