25 Kasım 2012 Pazar

ADINI FERİHA KOYDUM

              FERİHA DÖNSE... 
 Adını Feriha Koydum dizisindeki Hazal Kaya ve Vahide Gördüm başta olmak üzere oyuncu kadrosunun yarısına yakınının diziden ayrılmasına karşın dizinin devam ettirilmesi , adının değiştirilmesi, Koskoca dizisi Çağatay Ulusoy'un Omuzuna devirmeleri, Feriha yerine ne oynayabilen ne de güzel olan antisempatik 2 karakter getirmeleri, dizi tutmayınca adını Emir'in Yolu yapıp kalan oyuncuların çoğunu teker teker gönderip,daha 2 gün önce aşk acısından kendini kurşunlara atan Emir'i intikam uğruna bir kıza aşık numarası yaptırıp üstüne aşık ettirmeleri (açıkçası son bölümlere pek bakmadım şu an aşık değilse bile yakında olur. ) Emir-Feriha fanlarını çıldırttı. Hatta ben bir hayran olmasam  bile senaristin ve yapımcının bu kadar saçmalaması beni bile sinirlendirdi. Adamlar resmen seyirciyle oynuyorlar. 
 Ama ben bundan bahsetmeyeceğim. Malum bir ara Hazal Kaya geri dönecek dedikoduları alıp başını gitmişti. O zaman aklıma acaba ölü Feriha'yı saçmalama rekoru kıran senaristler nasıl geri getiri diye düşündüm.  Ve aklıma fantastik,bilim kurgu dizi filmlerinden esinlendiğim senaryolar geldi. Bir türlü yazamadım ama şimdi yazıyorum.
Dip not:Ben bu dizileri bilmem diye okumayı bırakmayın ben kısaca açıklama yapacağım ve o dizilere bakanlar için spoi oranını düşük tutacağım.
1.RUHSAR TEORİSİ
Eğer 20 yaşlarındaysanız mutlaka izlemişsinizdir. Ruhsar biraz eski bir dizi konusu ise Ruhsar ölünce cennetten dünyaya gidip gelebilen bir hayalet olur.Sadece kocasını görünür ve kocasının biriyle evlenmesine hep mani olur. Bunu Feriha'nın cennetten Emir'i ziyarete gelmesi şeklinde uygularız. 
2.THE VAMPIRE DIARIES-GÖRSEL İKİZ TEORİSİ
Günümüzün en popüler yabancı dizilerinden. Dizide vampirler başta olmak üzere pek çok doğaüstü varlık mevcut.Görsel ikiz 400-500 yılda birinin tıpatıp aynısının dünyana gelmesi. Bunu 2 şekilde uygularız.
İlki Emir vampir olur ve normalde soy Feriha'dan gelmeli ama senaristler buna kılıf bulur. Vampir Emir uzun yıllar sonra görsel ikiz Feriha ile karşılaşır. Ya da Feriha'dan önceki görsel ikiz vampir olmuştur ve yolu İstanbul'a düşer. Emir Vampir görsel ikizle karşılaşır.
3.FRINGE ve DOCTOR WHO- PARALEL EVREN TEORİSİ Bilim kurgu dizilerinde çok sık geçen bir konu paralel evren.Anlamı şu ki bizim dünyamızdan bir tane daha var ama orada herkes seçim yaptığında buradaki seçtiklerini değil diğer seçeneği tercih ediyor. Kısaca Eğerlerin dünyası. Bu da 2 şekilde uygulanabilir. Ya Emir paralel evren olayına inanır ve öteki evrene Yaşayan bir Feriha bulmak için gider. Ya da Feriha öteki evrende çok iyi bir bilimci olmuştur ve bu evrenler arası geçiş aracını icat edip kullanmış ve İstanbul'a  gelir ve aslında hiç Emir ile tanışmamış olabilir.
5.HEROES-ZAMAN YOLCULUĞU TEORİSİ
Zaman yolculuğu bugüne kadar çok yerde işlendi ama ben  özellikle bu diziyi seçtim.Burada kişilerin özel yetenekleri oluyor. İşte kimisi zihin okuyor,kimizi uçuyor.Bazısı da zaman yolculuğu yapabiliyor. Emir böyle bir güce sahip olsa geçmişe dönüp Feriha'yı kurtarsa.
6. MERLIN ve SUPERNATURAL- ÖLÜYÜ DİRİLTME ANLAŞMASI                                                              

Ölüyü diriltmek için yapılan anlaşmalarda pek çok fantastik diziye konu oldu. Bu anlaşmalarda bazen ya direkt cehenneme gidersin ya da  dönecek yaşama karşın başka bir yaşam son bulur. Yani Emir Feirha'yı döndürebilmek için büyücüyle anlaşma yapar.
7. BÜTÜN VAMPİR DİZİ VE FİLMLERİ
Evet günümüzde vampirlik aldı başını gitti. Genelde  vampirliğin bazen değişse de sabit kuralı çok. Feriha kazara vampir olmuştur ve bu yaşam uyum sağlama sürecindedir. Uyum sağlayınca Emir' döner.
EN MANTIKLI 2 TEORİ
8. KURTLAR VADİSİ PUSU TEORİSİ
Kurtlar Vadisi'nde Ali karakteri görev için öldü gösterilip estetikle Polat olup mafyayı çökertmeye gider. Bunu estetik kısmını çıkartarak ve Feriha'yı yurt dışına  vatan görevi için göndermiş olurlar. Feriha görevden dönsün ve Emir'in yanına gitsin.
9. İKİZ KARDEŞ TEORİSİ
Feriha'nın ikizi Mehmet her ne hikmetse doğumda karışmış. Aslında tek yumurta ikizi varmış Feriha'nın.. Bu ikiz bir şekilde Emir ile karşılır.

Evet bu teoriler size gülünç gelmiş olabilir ama dizinin şuan ki senaryosu kadar değildir herhalde.


11 yorum:

 1. çok iyi ya:) ferihanın sadece ilk bölümünü izlemiştim ama reklamlardan takip ettiğim kadarıyla nası saçmaladıklarının ben de farkındayım. senin teorilerin uygulanırsa oturur başına izlerim ne yalan söliyim:D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. saol zaten senaristler o kadar uçtu ki izleyiciler senaryo yazsalar on kat daha güzel olur :)

   Sil
 2. bende ferihanın yalnızca ilk bölümünü izledim. kız habire yalan söylemeye başlayınca stres yapıp izlemekten vazgeçtim. sınıftakilerin diziyi anlattığına göre biliyorum diziyi :D saçmaladıklarını bende farkettim reklamlardan felan. kavak yellerinde de efe dönmüştü ya bunda da öyle birşey yapabilirler belki :D yukarıdaki senaryolardan da en çok paralel evreni beğendim eheheheheh :D

  beni takibe almışsınız ayrıca :) bende takipteyim ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet keyifle takipteyim sizi. Paralel evren fena olmaz Türk dizilerinde bilim kurgu görmek çok iyi olabilir :)

   Sil
 3. dizinin konusu gençleri çok özentiriciydi. zenginlerin hayatı hepsinin aklında üniversitede zengin bir sevgili bulmak çağtay gibi yakışıklı olması :) dersle alakalı hiç bişey yok öğretmenler ayrı alemde :) ama emin olun bende tüm bölümlerini izledim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tabi zaten o feriha burslu okuduğu üniversitede adam gibi ne zaman ders çalıştı ki :) amaç gençleri özendirmek :)

   Sil
 4. bir de transformatik bir uzaylı formda olması;insan bedeninin son kullanma tarihi geçmesi Feriha'nın başka bir boyutta yaşamaya devam etmesi..

  diğer teoride;Emir ile kavuşamayacağını anlayan Feriha Sherlock gibi kendini bir şelaleden atar bir de arkasından not bırakır.Gerçekte Feriha atlamaz sadece atlamış gibi gösterir.Bir süre Miami'ye tatile gider.

  Klon teorisi:Feriha aslında Genetik mühendisidir.Klonlama teknolojisini insanlarda denemek ister.Yasalar gereği insan denek kullanamaz bu yüzden kendi DNA'sını kullanır o klon da Emire aşık olur gün gelir klon'un ömrü biter Resident evilde ki Alice'in klonları gibi cesetleri yüzlercedir.

  Yapay Zeka teorisi;Feriha'ya aşık olan Sheldon zeka düzeyine eşit bir adam tarafından Feriha'ya benzer bir robot geliştirilir.Bu robotta bir takım duygular vardır Emir bunların ortaya çıkmasını sağlar.Robot Feriha insanlarda ki yalan ve entrikayı görünce Battlestar Galactica'da ki Cylonlar gibi isyan eder ve ortadan kaybolur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gerçekten güzel teoriler keşke bazıları Türk dizilerinde uygulamaya konsa mesela Sheldon gibi zeki bir karakter çok güzel olurdu. Sherlock olayında içim acıdı çünkü dizinin verdiği uzuuuuun ara aklıma geldi. Ve Resident Evil teorisi ise izlemeyi çok izlemediğim ama bir türlü izlemediğim resident evil'i hatırlattı.

   Sil
  2. güzel kız-yakışıklı adam doktrinini bir yıkamadılar Big Bang Theory sayesinde güzel kız-zeki adam doktrini görmüş olduk..

   Sherlock'u halen bekliyoruz Mart ayında bir çekimler başlasın gerisi gelir..

   Sil
  3. Türk dizilerinde bir şeyler yıkılsa artık. The Bing Bang Theory gerçekten şahane bir dizi zaten. Sherlock tekrar ertelenir korkusu yaşıyorum ve zaten 3 bölüm olması üzücü bir şey.

   Sil
  4. Bu arada bu konuşma sayesinde uzun zamandır hazırlamaya üşendiğim bir yazıyı hatırlattın teşekkürler :)

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...