16 Nisan 2015 Perşembe

X COMPANY 1. SEZON 1./2./3. BÖLÜM İZLENİMLERİ

Uzun zamandır yeni dizilere el atamıyordum,bu durağanlığa muhtemelen kısa bir süreliğine ara verdim. Ve gözümü çarpan X Company'i izlemeye başladım.

3 bölüm izlediğim dizinin konusunu kısaca özetleyip,karakterleri kısaca tanıtıp yorumumu yazacağım.
Dizi 2. Dünya Savaşı döneminde Nazi'lere karşı casusluk,yapıp onların işlerini baltalamaya çalışan bir grup casusun atıldığı maceraları anlatıyor. Bu casuslar Kanada'da X Kampı'nda eğitiliyor ve nerede bir Alman vukuatı görseler oraya damlayıp olaya müdahaleye çalışıyorlar.
Ekibimizi kısaca tanırsak;
Alfred Graves-Jack Laskey
Kendisi saha ajanı değil,hatta saha ajanlığının kıyısından dahi geçemez desek yeridir,çünkü onda sinestezi denen bir durum mevcut. Beyni bir hayli farklı çalışıyor ve o kadar adam silah sesi duyunca adeta iki büklüm oluyor. Bu adamın sahada çalışamayacağı aşikarken Duncan Sinclair onun eşsiz hafıza yeteneğini sahada kullanma kararı alıyor. Ayrıca bölüm açılışlarında Alfred'in bir yerde tutsak olarak gösterilmesi,karakterin başına neler geldiğini merak etmemizi sağlıyor.

Aurora Luft-Evelyne Brochu
Ekibin sahada tek kadın casusu,sevgilisi Rene'in yerine lider olan kadın. Kadın Fransız ama akıcı bir şekilde Almaca konuşabiliyor,direniş geçmişi sağlam.Duyguları oldukça iyi bastırıyor,görev zamanları güzelliğini kullanmaya çalışıyor,ekibin liderliğini şimdilik iyi götürüyor. Ayrıca bazı durumlarda verdiği kararlar benden aferin alabilecek nitelikte.

Neil Mackay-Warren Brown
Ekibin taş kalplisi,cesuru,iş bitiricisi.Alman düşmanlığı alıp başını giden karakterin dövüş becerileri de oldukça iyi.Ayrıca Aurora'ın liderliğini hazmedemediğini düşünüyorum  ilerde problemler kapıda haberiniz ola.

 Harry James -Connor Price
Patlatmaya, değişik şeyler tasarlamaya bayılan ve mors alfabesini kullanarak bir dakika içinde 51 kelime kodlayabilen bir karakter. Anlayacağını ekibin yapım-yıkım işlerinden  sorunlu. Şu an için fazlasıyla sempatik bulduğumu söyleyebilirim.


Tom Cummings-Dustin Milligan
Ekibin Amerikalı hümanisti. İnsan sevgisi uçmuş ki bu durum başına bela oluyor iki bölümdür. İlk bölümdeki vukuattan,2. bölümdeki neredeyse olacak vukuattan onun eşsiz insan öldürmeme prensibi sorumlu. İyi güzel huy ama savaş zamanı olmuyor be. Onun dışında  yakışıklı karakter propaganda yapma ve aldatma konusunda uzman.


Duncan Sinclair-Hugh Dillon
X Kampı'nın sorumlusu. Alfred'i bütün zıt görüşlere olaya dahil eden asker. Ekibin başarılı olmasını sağlamak için elinden geleni ardına koymuyor.

Krystina Breeland-Lara Jean Chorostecki
X Kampı'ndaki bütün haberler bu hatunun elinden geçiyor. Hemen hemen her bölüm kısacık görsek de hakkında henüz bir şey bilmiyoruz.Kendisini Hannibal severler tanıdı tabi ki orası ayrı.

Gelelim dizi hakkındaki yorumuma 3 bölümü komple değerlendirdiğimde vasattı. Hatta IMDb'den 6.7 puan almış ki bu puanda ne kadar vasat olduğunun bir diğer göstergesi.
Dizinin sevmediğim tarafları diz boyu,misal artık içimize gına getiren Nazi düşmanlığı 2. Dünya Savaş'ı biteli 60 yıl oluyor ama hala "Almanlar kötüdür" argümanından öteye geçemedik.Bu argümana katlandığım filmler,diziler yok mu var ama en azından onlar buram buram kalite kokuyor. Eğer sıkça kötülenen bir durumu kötülemeye devam edecekseniz biraz kaliteli yapacaksınız. Bu dizide ne sağlam diyaloglar var ne ince espriler ne de bağımsız işlenen konularda dişe dokunur kurgu var.Daha geçen izlediğim Enigma filmindeki bir mevzu 2. bölümün sonlarına doğru aynen tekrar etmişlerdi.Haliyle benden koca bir eksi daha aldılar.Daha tazecik bir diziyken taklitçilikten sakınmazsanız ilerisini zor görürsünüz vallahi.
Oyunculuklar ve Alfred'in sıradışı yeteneği dışında henüz bir numarasını göremediğim,sırf 8 bölüm göründüğü için 1. sezonu bitirmeyi düşündüm bir dizi.


16 yorum:

 1. Yabancı dizileri fırsat buldukça izlemeye gayret ediyorum.
  X COMPANY de izleyeceklerim arasında

  YanıtlaSil
 2. kaliteli bir film olmuş....

  YanıtlaSil
 3. Ah bir de çizgi filmlerden fırsat kalsa da bir film izleyebilsek...)

  YanıtlaSil
 4. Zaman olursa elime kahve mi alıp izlemek isterim.

  YanıtlaSil
 5. Hiç benim sevdiğim türde bir dizi değilmiş.

  YanıtlaSil
 6. Yazını görünce acaba bana yeni dizi mi çıktı izleyecek diye sevindim ancak okudukça benlik olmadığına karar verdim. Devam ettikten sonra fikrin değişirse mutlaka yaz ama.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İzlediği vakit eğer hoş bir yöne ilerlerse dizi not düşerim :)

   Sil
 7. Zaman sorunu yüzünden malesef dizi izleyemiyorum..Hikaye güzelmiş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman mini dizi ya da film önerelim size :)

   Sil
 8. bu aralar hiç neşeli dizi yok, hep karamsar hep karamsar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Komedi dizisi izleyecekseniz yıllanmış dizileri tavsiye ederim size :)

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...