9 Ekim 2016 Pazar

ASLA YAPMA - KOETHI ZAN

Kitabın Künyesi
Kitabı Adı: Asla Yapma
Orijinal Adı: The Never List
Yazarı: Koethi Zan
Çevirmeni: Taciser Ulaş Belge & Ayşen Anadol
 Yayınevi:Doğan Kitap
Sayfa: 322Sarah ve Jennifer çocukken ölümden döndükleri bir kaza geçiren iki yakın arkadaştır. Bu kaza sonrasında iki kızın arasından su sızmaz ve ikili kendilerini korumaya almak için asla yapmayacakları şeylerin listesini yapmaya başlarlar. Kendilerini felaketlerden korumak için onlarca araştırma yapıp, istatistikleri inceleyip hazırladıkları bu liste onlar büyüdükçe yeni facialarla tanıştıkça uzar gider. İki kız üniversiteye başladıklarında ufacık bir hata yüzünden kendilerini psikopat bir caninin mahzeninde bulurlar.
Kitabın anlatıcısı Sarah Jennifer'i mahzende göremeyip, orada zincirlenmiş iki kız görünce iyice panikler. İsimlerinin Tracy ve Christine olduğunu öğreneceği kızlardan Tracy'i onu gerçekle yüzleştirir. Kendilerini kaçıran kişi psikoloji profesörü Jack Derber'dan başkası değildir. Bu haberi kendisine yapılan işkencelerin sadece fiziksel boyutta kalmayacağının söylenmesi izler. Bütün bu şeyler içinde Sarah için  hazmedilmesi en zor olan Jennifer'in mahzendeki bir sandıkta kilitli olması ve Christine'in iki yıldır mahzende tutulduğu bilgisidir.
Kitabın geçmiş kısmı bunları anlatırken günümüz kısmı Sarah'ın üç yılın  ardından mahzenden kurtulduktan sonra yeni bir hayata başlamasının ardından geçen on yıl sonrasını anlatır. Sarah adını Caroline olarak değiştirip, eve kapanmakta bulmuştur çözümü. Diğer iki kızla arasında nefret ağırlık bir ilişki vardır ve en önemlisi Jennifer'in cesedi dahi bulunamamıştır. Jack Derber ise hapiste ve şartlı tahliyesi duruşması için gün saymaktadır. Onların davası ile ilgilenen FBI ajanı Jim Sarah ile görüşüp onun şartlı tahliye duruşmasında konuşmasını ve Jack'ın salınmaması için yardımcı olmasını ister.
Akabinde Jack'ın Sarah'a gönderdiği mektubu Sarah'a verir.
Sarah bütün olaylar ışığında Jennifer'a ne olduğunu öğrenmek için Jack'ın bıraktığı ipuçlarının peşinden gitmeye ve mahzendeki arkadaşlarıyla iletişime geçmeye karar verir.
Bakalım Sarah geçmişin karanlığını aydınlatabilecek mi?

Asla Yapma iki sebepten sıkıntı yaşadığım ve kararsız kaldığım kitaplardan biri oldu. İlki benden kaynaklı olan ağır okuma durumu ve doğal olarak kitabın biraz silikleşmesi ikincisi ise kitaptaki bazı şeylerin The Following dizisini anımsatması.  İlk duruma bir de kitabın geçmiş ve günümüz arasında gidip gelmesi hatta arada çocukluktan dahi bahsedilmesi kısmını eklersek durum pek iç açıcı olmuyor. İkinci durum ise daha bir garip dizi 2013 yılında başlamış kitap ise aynı yıl basılmış.  Ay bilgisine ulaşamadım ama birbirlerinden esinlenme durumu zayıf gözüktü gözüme. Yalnız benzerlikleri düşününce tekrar kararsız kaldım özellikle Jack ve Joe'un mükemmel profesörler olması, öğrencilerini kurban seçmeleri ve tarikat kısımları bir hayli benziyor.
Bu iki noktayı es geçersek kitabın bazı şeyleri detaylandırmadığını da eklemek isterim buraya özellikle sürekli bahsedilen psikoloji işkenceler bir hayli geçiştirilmiş gibi geldi.
Kitabın güzel tarafları yok muydu tabi ki vardı. Öncelikle kurban kısmından bakılması bir hayli başarılıydı, Sarah'ın kurtulduktan sonra yaşadıkları gayet iyi yansıtılmış tıpkı  şimdi bütün engelleri aşmak için kendini aşması gibi. Kitabın bağlanışı ise süperdi ben bir ara dayanamayıp sonuna göz atma hatası yaptım eğer bunu yapmasaydım kitabın sonunda  şaşkınlıktan ağzım açık kalırdı.
Son söz Asla Yapma artısıyla eksisiyle beni ikilemde bırakan biraz koşuşturmacalı biraz depresif daha iyi olabilecek olmasına rağmen bağlanışıyla etkileyiciliğini koruyan bir kitap oldu.


2 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...