17 Ekim 2013 Perşembe

ELEMENTARY 23. ve 24 BÖLÜM 1. SEZON FİNALİ

Bu sezon finaliyle ilk bölümde yaşadığım sinir alevlendi resmen.Halbuki neredeyse gerçek Sherlock Holmes ile kıyaslamayı minimuma  indirmiştim, diziyi sevmeye başlamıştım ama sağ olsunlar bu bölüm sayesinde ilk bölümün ardından yaşadığım o çarpık Sherlock krizlerini yeniden girdim.
Şimdi buraya kadar okuduysanız ve yazının geri kalanını da okuyacaksanız. Tavsiyelerim var. 
BBC Sherlock dizisi ile ilgili komple spoiler var.İzlemediyseniz okumayın
Elementary ile ilgili komple spoiler var izlemediyseniz okumayın.
Ve bir ön hazırlık olması sebebiye dizinin  1. bölümle ilgili yazımı okuyun.
Önce kısa ve öz dizinin sezon finalin anlatacağım.
En son Sherlock ve Watson Moriarty yönlendirmesi ile Irene'i bulmuşlardı.
Irene uzun zamandır tutsak yaşadığı için psikoloji travma izleri yaşamaktadır.
Sherlock Moriarty'in daha zeki olduğunu kabul eder ve bütün işi Watson'a yıkar. Bu davayı araştırmayıp Irene'e bakacaktır.
Watson ise ipuçları konusunda adeta Holmes gözlemciliği ile Irene'i elinde tutan kişiye ulaşılmasını sağlar.
Ama bu şahsiyet polisin elinden kurtulur.


Öte yandan Sherlock Irene' e ülkeyi terk etmesini tavsiye eder yoksa Moriarty onu tekrar tekrar Sherlock'a karşı kullanacaktır.Irene ise birlikte gitmeyi kabul eder. Bir daha kavuşamayacaklarını ima eder. Sherlock kızın hayatını mahvettiği için duyduğu vicdan azabından mıdır yoksa aşkından öldüğünden midir? bilinmez bu teklifi kabul eder. Ta ki gözlemeleri sayesinde Irene'nin Moriarty ile ilişkisi olduğunu anlaya dek.
Çiftin yolları ayrılı. Irene hiçbir iddiayı kabul etmez.

Moriarty Irene'i elinde tutan adamı ortadan kaldırmak ister.Ama  adamın ,cellatlarının elinden kaçmasının ardından Moriarty'den intikam almak için onun zaafının olduğunu bildiği Homes'i öldürmeye karar vermesi Moriarty'i açık eder. Moriarty Sherlock'u kurtarmak için adamını vurur ve bilin bakalım kimdir?
Irene Adler...

Sherlock onun yeniden ortaya çıkmasındaki tek amacın kendisini etkisiz hale getirmek olduğuna inanır. New York'ta bir iş planlamakta olduğa ve Sherlcok'un bu işleri bozabileceğine inandığı için onu burada uzaklaştırmak istediğini düşünür.

Sherlock beni öldürürsen iyi edersin deyince o da seni öldürmem eşsiz değilsin ama bir sanat eserisin diyor.
Sherlock yaralanmasına rağmen işine dört elle sarılıyor. Evindeki suikastçıyı morgda incelerken o suikastçı tarafından öldürülenlerin de morgda olduğunu keşfediyor.(Bütün planın öğrenmesini sağlayan olayın koca bir tesadüf olması...)

Sherlock bütün ipuçları sayesinde Irene'nin planın öğreniyor.
Tedavülden kalkacak olan dinara yatırım yapan Moriarty paranın tedavülden kalkmaması halinde 1 milyar doları cebe indirecektir.Bunu içinde Makedonya  meclis üyesinin oğlunu ve ailesini Yunanistan vatandaşı ve bağışçısına öldürterek paranın cebe inmesini sağlayacaktı. Yunanlı iş adamının  kızını kaçırarak onu Makedonyalı vatandaşı öldürmeye ikna etmiştir.

Sherlock her şeyi fark etmesine rağmen olayları durduramadı ve sinir krizine girdi. Evine vardığın Gregson,Bell'i arar ve soyulan bir uyuşturucu satıcısı üzerine Sherlock'a tıpatıp benzeyen bir tarif aldıklarını söyler.Bell banyoya gider ama geç kalmıştır. Sherlock aşırı doz almıştır.

 Hastanede gözlerini açan Sherlock karşısında Moriarty'i bulur.Moriarty her nasılsa odaya sızabilmiştir ve Sherlock'a birlikte buradan uzaklaşalım teklifi yapar. Üstelik 1 milyar dolar kazandığını da söyleyip kendisiyle övünür.Ama aslında aşırı doz Moriarty'ı yakalamak için bir tezgahtan başka bir şey değildir.
Moriarty'ı Sherlock'a olan zaafı yüzünden yakalanır.

Gelelim benim eleştrime öncelikle diziyi BBC Sherlock'a göre değerlendirmeyin ya da Sherlock Holmes dışında tutulursa iyi bir dizi diyen kesime katılmadığımı belirtmek istiyorum.Sen dizinin karakterinin adını Holmes,Watson,Adler,Moriarty yaparsan elbette ben de onlarla kıyaslarım.Aslında öyle düşünen insanlarda çakma Holmes'in orijinalleri ile yarışamayacağının bariz olduğunu fark edip bu kıyaslamayın deme gereği duyan insanlar...
-Sherlock öyle kolay yılıp hemen havlu atan hatta Moriarty'i benden zeki diyen bir insan olamaz,olmamalı.

-Adler ile Moriarty'i aynı kişi yapmakta ki amaç herhalde oyuncu tasarrufu amaçlı bir şeydi!Tabi ki amaç vurucu bir son olması...(İlla bir vurucu son aşkıyla yanıp tutuşuyorsan Moriarty Joan Watson çıksın canım.Irene Adler hep ölü kalsın. Bu sayede iki oyuncuyla olayı kapatır büyük bir oyuncu tasarrufu yaparsın.)Ama sırf sürpriz bir şey yapalım millet oraya takılsın kusurlarımız arada kaybolsun demek istemişler gibi. Sen karakterleri eserden alıp "Mavi Yakut" gibi davalara gönderme yaparak diziyi esere benzetip ardından en önemli karakterlerden ikisini aynı yapamazsın.Hele hele Moriarty'i kadın hiç yapamazsın keza Watson'u da...
Moriarty birinin kızını kaçırıp onu başka birini öldürmeye zorlayıp,tedavülden kalkacak bir paraya yatırım yapıp bu cinayet sayesinde  zengin olan biri ama bizim Moriarty  daha ince düşünür. Olmayan bir şifreye dünyayı inandırır (İstihbarat teşkilatlarını bile),en büyük düşmanı Sherlock'un aslında onu Moriarty'i oynaması için oyuncu  tuttuğuna inandırmadığı  bir avuç insan kalan adamdır Moriarty.
Watson candır ciğerdir ama daha ilk bölümden en önemli ipuçlarına ulaşan hatta son bölümlerde Sherlock'un akıl edemediği şeyleri yapan ve Moriarty'i oyuna getiren kişi değildir.Adeta Watson'u Holmes'in,Holmes'i dahi geçmeye aday öğrencisi gösterilmesi...
Ayrıca final bölümüne yakışmayan yersiz yerler de mevcuttu.
Misal Sherlock'un Yunanlı iş adamına ulaşmasını sağlayan telefon morgda şans eseri bulunmuştu ki Holmes'in dünyasında rastlantıya hem de bu kadar büyük bir rastlantıya yer olmamalıydı.
Başka bir misal Sherlock uyuşturucu almaya karar verecek kadar sinirlenirse gerçekten onu kullanmasına mani olacak bir şey yapmaz mesela satıcıyı tartaklamak gibi ki kendisi pek çok yere rahatlıkla para saçan bir insan.Yani Moriarty'ı tuzağa düşürmek için yaptığınız oyunu biraz daha mantığa uygun yapsanız.
Gerçekten vurucu son yapma amacıyla benim gözümde katledilmiş bir senaryo oldu.Sherlock Holmes çok daha iyisine layık...

2 yorum:

  1. Bölüm boyunca Natalie Dormer'dan gözümü alamamıştım.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Evet iyi bir oyuncu göze çarpıyor :)

      Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...