25 Şubat 2014 Salı

VAKIF'IN SINIRI-ISAAC ASIMOV

Kitap Künyesi
Adı:Vakıf'ın Sınırı 
Yazarı:Isaac Asimov
Yayınevi:İthaki Yayınları
Sayfa:636
Satın Almak İçin:Kitap Sihirbazı
Vakıf Dizisinin yazım sırasına göre okuduğum 4. kitabı.Okuduğum diğer 3 kitaptan çok daha kalın olması sebebiyle başta göz korkutsa bile zevkle okuyacağınız için sayfaların gözünüzü korkutmasının yersiz olduğunu anlıyorsunuz.Dizinin ilk 3 kitabından bir farkı diğer kitaplardaki uzun zaman atlamalarından nasiplenmemesi. Sadece bir zaman diliminde geçiyor 636 sayfa.
Önceki kitapların incelemesi için tık tık.
Şimdi konusuna geçmeden belirtmek istediğim bir şey var. Konunun özetlenmesi bile diğer 3 kitaba dair spoiler içereceği için bu spoilerden kaçınmak isteyenler direkt kitapla ilgili alıntılardan önceki en son paragrafa yani kitapla ilgili kısa yorumuma bakabilirler.
Birinci Vakıf bin yıllık Seldon Planı'nın 500 yılını devirmek  üzeredir.Geçmiş yıllarda 2. Vakıf'ın yenildiğine inandıkları için oldukça rahatlardır.Ve teknolojik gelişmeleri onlara ucu bucağı olmayan bir güç sağlamaktadır.
1. Vakıf'ta bir Encümen Üyesi olan Golan Trevize 2. Vakıf'ın hala varlığını devam ettirdiğine inanmaktadır.Bu durumu diğer üyelerden biri olan Munn Li Compor'a anlatır. O ise Belediye başkanı Harla Branno'a bu durumu aktarır. Derken Trevize kendini Janov Pelorat adlı bir tarihçiyle 2. Vakıf'ı aramak için uzaya açılmış bulur.Bu ikili Pelorat'ın insanlığın ilk defa ortaya çıktığı gezegen olan Arz'ı bulma tutkusunu kılıf olarak kullanarak 2. Vakıf'ı arama göreviyle baş başa kalırlar.
Öte tarafta 2. Vakıf'ın Birinci Konuşmacısı olmaya aday üyesi Stor Gendibal Katır'ın neredeyse bozduğu planı incelerken sapmalr olması gerektiğini fark eder.Ve planın kusursuzluğun arkasında Katır gibi zihinsel alanda eşsiz bir yeteneği olan bir grubun olduğunu düşünür.O grubun amacının evrene hakimiyet kurmak olduğunu düşünür ve 2. Vakıf'ın toplantılarında konuyu dile getirir. Yaşanan onlarca olayın ardından Gendibal Ülgeli bir çiftçi olan Sura Novi kendine bir yol çizer.
2. Vakıf'ı ararken duydukları masallar yüzünden Arz'ı aramaya başlayan Trevize ve Pelorat ,onları 1. Vakıf adına takip etmekle görevli Compor ve planı doğru yola sokmak için çabalayan bir grubu arayan Gendibal'in arayışları ve sonu merakla okunacak bir macera.

Kitap hakkında yorumuma ;gelirsek Asimov'un yer yer önceki üç kitabı küçük parçalarla tamamladığı,İkinci Vakıf'ı fazlasıyla anlattığı bir roman.Özellikle bilim kurgu severlerin ilgisini cezbedecek bir konuyu bu diziye başarılı bir şekilde bağlaması bu kitabın en farklı özelliklerinden biriydi.Ayrıca aynı zaman diliminde geçen ve bir grup insanın yaşadıklarının bölüm bölüm anlatılması ve çoğu bölümün meraklarımızı cezbedecek şekilde sona ermesi 600 küsur sayfanın hızlıca akmasını sağladı.
Toparlarsak kalınlığına rağmen hızlı okunan olayların farlı yöne kaymasını sağlayan mevzuların yaşandığı,bol maceralı,çok merak uyandırıcı bir roman.
Yolu yarılayan Seldon Plan'ının akıbeti,yandaşları,karşıtları...
Serinin ortanca kitabı olayların dönüm noktası olabilecek bir macera...

Beğendiğim alıntılara geçersek...
"Sahte duygusallık gerçek sıkıcılığı kovar."

"Onun kusuru kusursuz olması.Kusursuzluğu ölümcüldür."

"Gücün özünü korumak için güçlü gibi görünmekten vazgeçtik."

"Önemli olan soracak soruyu bulmuş olmama ve iyi bir soru elbette sonsuz yanıtların sayısının sınırlandırılabileceği bir anahtardır."


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...