30 Ağustos 2012 Perşembe

ROB ROY

                                                TANIDIK YÜZLER GEÇİDİ
1995 yapımı bu filmi izlediğimde şu an çok tanınan bazı isimlerle karşılıştım. Başrolleri tanıtınca sizde anlayacaksınız. 
 Liam Neeson-Rob Roy rolünde.Onurlu bir dağlı. Asillerin sürüleri çalındığında bulmak onun görevi. Klanını sever ve korur. Peki nereden tanırız.Say say bitmez.Batman serisi, Team A, Clash of the titans 2:Wrath of The Titans, Battleship ve daha birçoğu.
 Jessica Lange-Mary rolünde . Rob Roy'un karısı.İsmini görünce American Horroy Story aklımıza gelmiştir. Peki başka Big Fish,The Big Valley ,Grey Gardens...
 John Hurt- Çalınan sürüsünü Rob Roy'un bulduğu asilzade Montrose rolünde. Harry Potter serisinden, V For Vendetta,Tinker Taior Soldier Spy,An Englishman ın New York,Perfume: The Story of a Murderer ...
 Tim Roth-Archibald Cunningham rolünde. Montrose'nin yanına gönderilen İngiliz asilzadesi.
Lie To Me ile tanımıştım kendisini.Pulp Fiction,The Incredible Hulk, Reservoir Dogs,Decevier, Four Rooms,Planet of The Apes oynadığı bazı filmlerden.

   Film 1700'lerin İskoçya'sının anlatıyor, konusu ise onurlu Rob Roy sürü ticareti yapabilmek için Montrose'den borç alır. Ama muhasebeci borç içinde olan Archibald Cunningham'a parayı çalmasını önerir. Para aracıdan Rob Roy'a ulaşamadan çalınır. Archibald Cunningham arkada hiçbir delil bırakmaz. Herkes aracının parayı alıp kaçtığını düşünür. Rob Roy Montrose ile durumu konuşmaya gider. Montrose  ona onurunu zedeleyecek bir teklif sunar. Klanıyla birlikte birinin dedikodusunu yaymasını ister. Rob Roy teklifi reddettiği gibi biraz da Montrose'ye hakaret eder. Tabi sonunda hapishaneye atılması istenince soluğu kaçmakta alır. Film geri kanında Rob Roy'un mücadelesini, asillerin yıldırma çabalarını izliyoruz. Rob Roy mağlup mu olacak yoksa haklı mücadelesinden zaferle çıkabilecek mi??
   Küçük noktalar... Dağlı klanda dikkatimi çeken nokta önemli karalar alırken kadınlara söz hakkı vermeleri. Yani şuan bile kadınların görüşünün alınmadığı yerler varken 1700'lerde böyle bir sahne görmek beni şaşırttı. Dağlı falan diyorlar ama modernlikte üst seviyedeler. 
  Rob Roy, Montrose ile konuşmaya gittiğinde Montrose  baban becerikli ama zeki değildi diyor,  Belki Rob Roy için denmez ama diğer dağlılar için denilir. Yani beceriklisiniz ,sadıksınız, onurlusunuz falan ama biraz da zeki olsanız dediğim yerler olmadı değil.
   Asilzadelere değinmeden olmaz. O saç baş, kıyafetler zaten kadına benzetmiş sizi.Bir de o kadınsı tavırlar... Dört dörtlük kadın olmanıza gerek yok beyler, dedirtiyor. 
   Peki genel hatları ile film. Konusu ile fark yaramasa da oyunculuklardan kazancı büyük. Bir de inceden hazır cevaplılık içeren onlarca replik var. Ve şahane bir mekan... Kısacası tavsiye edebileceğim bir film.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...