25 Ağustos 2012 Cumartesi

PSYCHO - SAPIK

TEK KELİMEYLE BİR BAŞYAPIT 
 Baştan söyleyeyim izlemeyenler için tadı kaçmasın diye mümkün olduğunca spoi kullanmamaya çalışacağım.
İlk olarak korku gerilim türü seviyorsanız Sapık kaçırmamanız gereken bir film. 1960 yapımı Alfred Hitchcock yönetmenliğinde çekilin bu film kendinden sonra gelecek yapımlara örnek olan onlar için zemin oluşturan bir filmdir. 52 yıl önce çekildiği düşünülürse bıçaklanma sahnelerindeki küçük kusur sayılmazsa şu an bile şahane olarak nitelendirilir.Zaten IMDB Top 250 film içerisindedir. 

  Filmin konusu Marion(Janet Leigh) sevgilisi Sam ile beraber olabilmek için patronunun kendine emanet ettiği 40.000 doları çalıp, şehirden ayrılmak üzere yola koyulur.Marion binbir güçlükle ilerlerken, patronu paranın çalındığını anlayıp Marion'un kız kardeşi Lila (Vera Miles) ile bağlantıya geçer. Lila kardeşini aramak üzere yola çıkar. Marion ise yağmur bastırınca  konaklamak üzere Bates motele gider. Motel çok ıssızdır. Moteli işleten Norman Bates(Anthony Perkins) ve sürekli bağırmasını duyduğumuz annesinden başka kimse yoktur. Aslında parayı iade etmeye karar veren Marion'un başına neler gelecek, Lila Marion'un kayboluşundaki  esrarı çözebilecek mi? sorularının cevabı için ve muhteşem final için filmi izlemeye başlayın derim.
  Film en önemli artısı bence Anthony Perkins'in şahane oyunculuğu özellikle filmin sonunda ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu anlıyorsunuz.Küçük bir spoi , bence filmi izlediyseniz okuyun. Bir başka artı ise türüne ön ayak olan bu filmin Freud'un kuramı  başta olmak üzere bazı psikolojik rahatsızlıklara değinmeleri bu kadar eski bir film ne kadar ileriyi gören bir yapım olduğunu da kanıtlar.
 Kısacası şiddetle tavsiye ettiğim bir film.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...