6 Eylül 2013 Cuma

SESSİZ AMERİKALI-GRAHAM GREENE

Kitap Künyesi
Adı:Sessiz Amerikalı
Yazarı:Graham Greene 
Yayınevi:Everest
Sayfa:239


Fransızlar ve Vietminhler bir savaşın ortasındayken Amerikalı,Ekonomik yardım heyetinde görevde bulunan Aiden Pyde öldürülünce Fransız polisinin ilgi odağı Saygon'da gazetecilik yapan İngiliz Thomas Fowler'a kayar.Çünkü Fowler hem Pyde'nin arkadaşı,hem öldürüldüğü gün onunla buluşacak kişi hem de Pyde onun sevgilisini elinden alan kişi.

Fowler anında cinayet saatinde nerede olduğunu ispatlar ve şüpheli bakışları birazda olsa üzerinden çeker.
Ve daha sonra Pyde ile tanışmasıyla başlayan olaylar silsilesine anlatmaya başlar.  Pyde ile tanışmadan çok önce aşık olduğu Phuong'un nasıl Pyde ile çıkmaya başladığını anlatıyor. Pyde'nin sessiz, masum,iyimser,saf halini anlatıyor bol bol. Onun savaşı durduracak Üçüncü güce inancını,hayranı olduğu yazar York Harding'e inancını,mütevaziliğini her şeyini anlatıyor. 
Pyde Phuong'a aşkını önce Fowler'a söyleyip onu sevgilisini elinden alacağına dair inancıyla baş başa bırakıyor.Ne de olsa Pyde'nin gençliği ve bekarlığı var elin de.Kimi zaman Fowler'ı bekleyen yalnızlığı ve korkuyu biz de hissediyoruz.Fowler'in Phuong'u kaybetmemek için yapabileceklerini düşünüyoruz. Acaba arkadaşına kıyabilir mi gerçekten?
Yazar olayı sadece bu aşk üçgeniyle sınırlı tutmuyor elbet hatta bu aşk üçgeni bazı anlarda hem Fowler'in hem de bizim gözümüzde ufacık bir detay olarak kalıyor.
Savaş ve verdirdiği onlarca masum kayıp,Fowler'in bile ölümle burun buruna kaldığı anlar öyle gerçekçi ki Pyde kimmiş,Phuong kimmiş moduna bürünüyoruz.Kimi zaman Pyde kimi zaman Fowler kimi zaman Phuong gözümüzde haksız oluyor ama değişmeyen tek şey savaşın acısı oluyor.
Kısa ve öz gerçekten beğendiğim bir roman oldu.Yazar pek çok şeyi harmanlamış.Bir adamın bazı şeylere dur diyebilmek için yapacaklarını,bir gencin saf inancının nelere mal olabileceğini,her savaşın aslında en masum insanlara zarar vereceğini...
Alıntılara geçersek...
"En mutlu halka sahip olanlar en güçlü hükümdarlar değillerdir."
"İnsan er ya da geç taraf tutmak zorunda kalır...Eğer insan olarak kalmak istiyorsa."
"Yaşayamayacak kadar masum olduğu için öldürdüler onu."
"Öğrenciye benziyorlardı;ancak Vietnamlılarda yaş güneşin batışı gibi bir şeydi,bir gün delikanlıyken ertesi gün yaşlı bir adam oluverirlerdi."


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...