22 Mart 2014 Cumartesi

KANLI ODA-ANGELA CARTER

Kitap Künyesi
Adı:Kanlı Oda
Yazarı:Angela Carter 
Yayınevi:Everest Yayınları
Sayfa:192

Kanlı Oda 10 farklı hikayeden (daha doğrusu masalların farklı versiyonlarından) oluşan bir kitap.
Önce hikayeleri yazarsak;
Kanlı Oda 
Kar Çocuk
Kurtadam
Bay Aslan Gönül Avında 
Kurtlar Arasında
Kurt Alice 
Orman Cinlerinin Kralı
Kaplanın Gelini
Çizmeli Kedi
Aşk Yuvasının Hanımı


Kitaba adını veren Kanlı Oda hikayesini genç bir kızın ürpertici bir şatoya kocasının 4. karısı olarak gelin gitmesiyle başlayan gizemli olayları anlatıyor.Daha genç yaşta yaptığı evlilik,evinden çok uzaklara gitmesi,kocasının eski eşleri ve kocasının daima bir maske altında saklanışı onun yaşayacağı ilk zorluklardır. Devamında yaşayacakları ise pek çok kişinin kabuslarında göreceği kadar kanlıdır.
Kanlı Oda hem kitaba adını veren hikaye hem de kitabın en uzun hikayesi olduğu için konusu özetlendi.
Geri kalan hikayelerde kimi zaman Kırmızı Başlık Kız'ın farklı bir versiyonunu kimi zaman çat pat hatırladığınız bir masalın yeni bir versiyonu bulacaksanız. Ama  her hikaye sizi masalsı diliyle bambaşka diyarlara götürecek. Özellikle kimi zaman çarpıcı kimi zaman gerçekçi betimlemeler sizi sizden alacak. Ürpertici ormanlar,kana susamış vampirler,ulumalarıyla korkudan titreten kurtadamlar  belli başlı korku unsuları haline gelmiş hikayelerde.
Kısacası çocukluğumuza has bazı masalların Angela Carter kalemiyle nasıl yetişkinlere yönelik masallar haline geldiğini merak edenler okumalı.

"Kurdun türküsü,etiniz yırtılırken hissedeceğiniz acının sesidir,kendi başına ayrı bir katliamdır."

"Gölgeler gibi geleceklerdir,ölüm habercisi hayaletler gibi olacaklardır,bir kabusta bir araya gelmiş boz renkli tarikat üyeleri gibi;şşşt! işte o uzun, uzadıkça uzayan uluma... sese dökülmüş korku duygusu dehşetin aryası."

"İnsan olmanın acısına nasıl dayanacak?
Sürgünün sonu varlığın başlangıcıdır."

"Ve o kızıl alevlerin karşısında,bütün masumiyetime rağmen,ender görülür cinsten bir yozlaşma yeteneği hissettiği için beni seçmiş olabileceğini düşününce,ona fark ettirmeden kızarıverdim."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...