1 Temmuz 2016 Cuma

YAZ OKUMA ŞENLİĞİ LİSTEM

Normalde şenlik listesi yayınlamak gibi bir huyum yoktur çünkü kitapların çoğunu okudukça seçer, kategorilere uygun kitapları herkesin okuma listesini tarayarak arardım. Ama bu şenlikte ev sahibi olduğum için liste yayınlamam şart oldu. 
Muhtemelen bazı kategorileri değiştireceğim bazı kategorileri yetiştiremeyeceğim ve 4 kategorim eksik olan listemi sizlerle paylaşıyorum. 


1.Kategori (10 puan): İsminde yaz mevsimini çağrıştıran bir kelime geçen veya olayların yazın geçtiği bir kitap.
Elveda Haziran - Sarah Jio

2.Kategori (10 puan): Adında çoğul eki almış bir sözcük bulunan bir kitap. 
Parlak Gölgeler- Melissa Marr

3.Kategori (10 puan): İki veya daha fazla yazarın yazdığı bir kitap.
Her yazarın bir öykü yazarak oluşturduğu kitaplar kapsam dışı.
Ara Dünya - Neil Gaiman, Michael Reaves

4.Kategori (10 puan): İnstagram, facebook gibi sosyal medya üzerinden oluşturulan ortak okuma gruplarının şenlik süresince okuduğu bir kitap.
Yalnız burada dikkat edilecek iki nokta bir o kitabın Temmuz, Ağustos ya da Eylül aylarının birinde  okunacak olması, iki bu grupların aynı kitabı okuyacak olması. Yani yazar ayları ya da temalı kitap etkinliklerinde okuduğunuz kitaplar sayılmıyor.
Şenlik katılımcılarına İnstagram üzerinden Kitap Ağacı’nı facebook üzerinden Kitap & Film Kulübü’nü önerebilirim. 

5.Kategori (10 puan): Sizin doğum yılınızdan en az 50 yıl önce vefat etmiş bir erkek yazarın yazdığı öykülerden oluşan kitap.
Bir Kardeş Cinayeti - Franz Kafka

6.Kategori (10 puan): Adında bir yiyecek olan kitap. (Sebze, meyve, yemek vb. olabilir.)

7.Kategori (10 puan): 29 Haziran-30 Eylül tarihleri arasında vefat etmiş yazardan bir kitap.
Sıralı bir liste yok Wikipedia'dan gün gün bakmanız lazım (en detaylısı bu)  ya da aşağıya ekleyeceğim siteyi taramanız lazım. Ben büyük bir kısmını inceledim aklımda kalanları yazayım. Italo Calvino, Jane Austen, Necip Mahfuz, Ernest Hemingway, Georges Simenon, Joseph Conrad, Tolkien, William Blake, Balzac, Leyla Erbil.
Haziran
Temmuz
Ağustos
Eylül

8.Kategori (10 puan): Ülkemizde en azından iki yayınevinin basmış olduğu bir kitap. (Baskısı olan yayınevlerinden sadece birinin piyasada olması sorun teşkil etmiyor.)
Aşkın Gölgesi - Gülşah Elikbank

9.Kategori (10 puan): Ölmeden önce okumanız gereken 1001 kitap listesinden bir kitap.
Sırça Fanus - Sylvia Plath

10.Kategori (10 puan): Diziye uyarlanmış bir kitap. (Karışıklık olmasın diye belirteyim The Originals gibi diziden sonra yazılan kitaplar da bu kategoriye dahil.)
Günahkar - Tess Gerritsen 

11.Kategori (10 puan): Kategorilerden bağımsız canınızın istediği bir kitap. 
Bedeli Ödenen Günahlar- David Baldacci

12.Kategori (10 puan): Adında emir kipli sözcük bulunan bir kitap.
Örneğin:Beni Bulun, Kurtlara Söyle Eve Döndüm, Sus.
Ruhundaki Zehirle Yüzleş - Tess Gerritsen 

13.Kategori (10 puan): Goodreads tarafından 2009 yılından günümüze kadar seçilen en iyi kitaplardan bir kitap. Liste için buraya. Diğer yıllar yan taraftaki menüden seçilebilir. 
Boş Koltuk - Rowling 

14.Kategori (10 puan): Sanat temalı bir kitap. (Kitabın adında resim, müzik, sinema vb. alana yönelik bir kısım varsa kitap konusuna bakılmaksızın bu kategoriye dahil (Gölgelerin Ressamı, Başucumda Müzik, Ölüm Şarkısı, Şans Müziği  gibi) onun dışında kitabın ana karakterinin sanatçı olduğu ya da yaşamış bir sanatçının otobiyografisi, biyografisi olan eserlerde bu kategoriye dahil.) 
Şeytan ve Şair - John Underwood

15.Kategori (10 puan): 2016 yılında basılmış bir kitap, yabancı kitapların ülkemizde basılış tarihi dikkate alınacak. Eğer yabancı ülkelerde 2016 yılında basılan bir kitabı o dilde okursanız o da bu kategoriye dahil.

16.Kategori (10 puan): Pinuccia'nın Kitapları (Hepimizin severek katıldığı şenliklerin sahibi Pinuccia'nın Kitapları bloğunun sahibi Pınar’ın 2013 Temmuz’undan itibaren başlattığı şenliklerde okuduğu bir kitap. Bu arada yanlış hatırlamıyorsam bazı şenliklerde kategori dışı kitap okumuştu, o kitaplar dahil değil. Ben Pınar’ın her şenlik sonucu tek tek link ekledim o listelerden bir kitap seçebilirsiniz, eğer gözden kaçırdığım bir şenlik sonucu varsa bana bildirirseniz sevinirim.)   
On Bir - Mark Watson 

17.Kategori ( Her kitap 10 puan iki kitap okunursa ekstra 10 puan toplamda 30 puan): Adınız ve soyadınız baş harfleri başlayan iki kitap. Çift isimli/soyadlı arkadaşlar istediği ismi kullanabilir.
Örnek vermek gerekirse adınız A...  B.... C..... şeklinde iki isimden oluşuyor, ilk kitabı A ya da B harfinden seçebilirken diğer kitabı mutlaka soyadınızı baş harfi olan C harfinden seçeceksiniz. Çift soyadınız varsa aynı kural geçerli. 
 Gökkuşağını Yakalamak - Kathleen Long
Ödül - Julie Garwood

18.Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 30 puan, toplamda 70 puan): Şimdiye kadar hiç kitabını okumadığınız dört yazardan birer kitap. Yazarların ikisi Türk, ikisi yabancı, ikisi kadın, ikisi erkek olmalı.
Kıyıya Vuran Hayatlar - Sally Goldenbaum
Asma Pansiyon - Işıl Şenol
Kimlik - Dan Chaon
Marlene'in Yetimi - Melih Esen Cengiz

19.Kategori (Her kitap 10 puan iki kitap okunursa ekstra 30 puan toplamda 50 puan): İsminde eş anlamlı kelime olan iki kitap.
Örneğin: Kırmızı ve Siyah - Kara Saray
(Bu kategoride Dr. gibi kısaltmaları da kabul ediyorum ama yakın anlamlı kelimeler kabul değil.)
Önemli not: Arkadaşlar bu kategoride eş anlamlı kelimler çekim eki alırsa kabulüm ama yapım eki alırlarsa ne yazık ki kategoriye uygun olmuyorlar. 
Demir Yürek - Alfredo Colitto
Kalbimin Sesi - M. Higgins Clark

20.Kategori (Her  bir kitap 10 puan tüm kitaplar okunursa ekstradan 40 puan toplamda 80 puan) Aşağıya ekleyeceğim ülkelerde doğmuş yazarlardan bir kitap. (Ben seçeneğiniz bol olsun diye sekiz ülke ekledim siz dört tanesini seçeceksiniz.) 
Ülkeler: Kolombiya, Japonya, Arjantin, Avustralya, Portekiz, Fransa, İzlanda, İsveç.
Yok Yere - Ryu Murakami / Japonya
Vaiz - Camilla Lackberg / İsveç
Sesler - Arnaldur Indridason / İzlanda
Donör -Helen Fitzgerald / Avustralya
21.Kategori (Her bir kitap 10 puan, tüm kitaplar okunursa ekstradan 40 puan, toplamda 80 puan): Kendinizin belirleyeceği bir temaya uyan dört kitap.
Temam: İsmi iki kelimeden oluşan kitaplar. Muhtmelen en çok değiştirilecek kategori bu olacak.
Kupa Valesi - Andrew Gross
Stella Düşerken - Linn Ullmann
Hayalet Şehir - Patrick McGrath
Senden Sonra - Emily Hope

11 yorum:

 1. benim de bir listem var ama tabi tamamen kendime göre..

  YanıtlaSil
 2. Şu an kendime okuma listesi hazırlamak için sabırsızlanıyorum ama eve haftaya gidebileceğim. Bu yüzden listem haftaya kaldı.

  Ben de listeme çok bağlı kalamıyorum. Kafama göre okuyup sonra kategorilere uyduruyorum.

  Boş Koltuk ve Ödül kitapları benimde okuma listemde olacak. Umarım güzel kitaplardır. Keyifli okumalar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de şenliklerde liste oluşturmazdım ama dediğim gibi ev sahipliği yapınca liste yapmamak olmazdı. Bu sefer elden geldiğince bağlı kalmaya çalışacağım, Ödül'ü bu ay içerisinde okurum diye tahmin ediyorum artık kim önce okursa onun yorumunu inceler :)

   Sil
 3. Keyifli okumalar canım ay için de bu kadarını okumak benim için çok zor:)))
  epeydir merak ettiğim Fİ Çİ Pİ üçlemesine başladım bakalım ne zaman biterler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazmayı unuttum. sayfan değişmiş hayırlı olsun :))

   Sil
  2. Teşekkür ederim, umarım sevmişsinizdir :) Fi Çi Pi üçlemesini okumadım yorumunuzu merak ediyorum bu arada bu kadar kitabı bu ay değil 3 ayda okumaya çalışacağım ki ondan bile umutlu değilim :(

   Sil
  3. İnş vakit bulabilirsin canım, ben sayfam da okuduklarımı yayınlamıyorum ama ilk iki kitabı bitirip 3.ye başladım bu arada el işi hiç yapmadım desem yeri var:)) sadece ara ara Duruya ördüğüm yeleği elime alıyorum.
   Ben beğendim mükemmel karakter analizleri akıcı bir yazısı var ön yargısız okumaya başlamak gerekiyor diye düşünüyorum,ilk iki kitapta kişilerin ilişkilerine ağrlık verilmiş gibi görünüyor 3. kitap çok da farklı ilerliyor bakalım ,bitirince ne düşündüğümü yazarım buraya:))

   Sil
  4. Yorumunu merak ediyorum çünkü seriyle ilgili bazı olumsuz yorumlar duydum ve serinin beni tarzım olmadığını düşündüm. Dediğin gibi ön yargı olmadan okunmalı :)

   Sil
 4. Ben listelere uymakta zorlanıyorum, onun için yapmıyorum. :D
  Ama listeniz güzel olmuş. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında listelere uymanın da zevkli yanı var :)

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...