23 Ağustos 2014 Cumartesi

THE CONDEMNED- YAŞAMAK İÇİN ÖLDÜR

Ian Breckel (Robert Mammone) çok başarı bir televizyon yapımcısıdır. Yeni yapımını insanlara televizyonda sunmak yerine internette sunacaktır.(Bence böyle kan donduran bir yapımı yayınlayacak kanal bulamayacağından emindir.) 
Bu nasıl bir yapımdır derseniz açıklayayım hemen. 3. Dünya ülkelerinde idama mahkum olmuş 10 kişi seçilmiştir ve bir adaya 30 saat süreliğine bırakılmıştır.
Ayak bileklerine bağlanan patlayıcılar 30 saat sonra patlayacaktır kurtulmak için tek şansları ise adada geri kalan 9 mahkumun öldürülmesi. Özetle basit bir kural öl ya da öldür ve sona kalırsan hem özgür ol  hem de para kazan.
Adaya toplanan mahkumları şöyle bir incelediğimizde filmin kimlerin etrafında döneceğini az çok anlayabiliyoruz. 
Amerikalı Jack Conrad (Steve Austin) diğer mahkumların aksine bu oyunu oynamaya hiç hevesli değildir. Üstelik kimseyi öldürmemeye yeminli bir havası vardır. Ayrıca Breckel'e verdiği cevaplar yenilir yutulur cinsten değildir.
Bu arada bu diyalogda filmin unutulmaz repliği de geçiyor hemen araya sıkıştırıverelim.

 Bir de McStarley (Vinnie Jones) var ki bu gösteride kan dehşet isteyenlere istediğini fazlasıyla verecek bir psikopat. Yanına yaklaşılacak cinsten değil. Üstelik orduda çalışmışlığı ve bir köyü yok etmişliği var.
Bombalar bağlanır ve evli bir çiftin de dahil olduğu 10 kişilik grup adaya salınır. Ve kanlı bir savaş başlar. 
FBI ise mahkumlarda ikisinin Amerikalı olması sebebiyle olaya müdahale etmek istese de adanın yerini bir türlü öğrenememektedir.
FBI olaya zamanın müdahale edip bu vahşeti durdurabilecek mi?

Film konusu itibariyle Turnuva filmi ve Açlık Oyunları kitabını anımsatmış olabilir ama filmin ikisinde de önce çekilmiş yani bir esinlenme yok. Ki konunun farklı ayrımlara girdiği aşikar. Aslında burada kanlı vahşet falan hikaye asıl mevzu internette milyonlarca insanın bu caniliği izlemek için kredi kartlarına sarılması. Ve Breckel'i amacına ulaştırması. 
Bence verilmek istenen mesaj insanların birbirini öldürdüğü bir programın büyük bir izleyici kitlesi tarafından seyredileceği hatta bundan zevk alacağı. Asıl sorgulanması gerekenin bu durum,insanlığın yok olmak üzere olması  değil mi?
IMDb tarafından 6.1 puan bu filmi izleme fırsatı elde ederseniz yukarıda durumu da düşünmeden geçmeyin...
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...