30 Temmuz 2013 Salı

ELEMENTARY 1. SEZON 10. BÖLÜM

The Leviathan adlı bölüm bence şu ana kadar izlediğim 10 bölüm içerisinde mizahi yönü en iyi olan bölümdü.
Bölümde Casterly Rock Güvenlik(Game Of Thrones'e bir atıf mı acaba?) şirketinin Leviathan kasalarının soyulması inceleniyor.Kırılmayan kasa olarak öne sürülen kasa 4 yıl önce soyulmuş. Bunun üzerine yeniden geliştirilen kasa tekrar soyulunca iş Sherlock'a geldi.


Sherlock güya kasanın şifresini 2 saate kıracağına iddia ediyordu.
Tabi Sherlock makineyi alt edemeyip kilide kıramayınca çıldırıyor.
Çılgın Sherlock yenilgeyi hazmedemeyip hıncını kasadan çıkartıyor.
Kasayı kırmayan Sherlock ondan zeki biri olmadığı inancında olduğu için 4 yıl önce kasayı soyan ekiple hapishanede görüşme ayarlamaya çalışıyor.
Bu arada Watson ise annesi buluşuyor.Annesinin Watson'un işinden hoşnut olmadığını anlıyoruz.
Kardeşi ve müstakbel nişanlısı ile  yemeğe işi yüzünden gidemeyeceğini vurgulayan Watson daha sonra hapishanedeki görüşmeye gider.
Spoiler uyarısını vereyim.Her ne kadar ana hatları anlatsam da arada detaylar verebilirim.
Hapishanedeki suçlu kasayı nasıl kırdıklarını bilmese de vefat etmiş ekip arkadaşının sırrı Şövalye adlı meşhur bir hırsıza sattığını söyler.Bu Şövalye Van Gogh'u Pieta'sını bile çalmış.

Neyse bu olaylar gelişirken bütün Sherlock severlerin aşina olduğu "İmkansızı elediğinde elinde kalan şey her          ne kadar mümkün olmasa da gerçek olandır" sözü kullanılıyor. Sürekli bu cümleyi vurgulayan                     Sherlock ,Watson  tarafından bu cümleyle vuruluyor.

Tabi bu arada Watson aile yemeğine Sherlock'un oyunları ile katılıyor.
Elbette ki Sherlock aileyi inceleme fırsatını kaçırmaz. Hatta Watson'u annesine över. Yaptığı işi anneye benimsetmeyi başarır.
Ve ilerleyen sahnelerde Sherlock kendini övmey devam eder. En zeki insan olduğunu ispatlayacak bir yöntem olamamasından dem vurur.

Sherlock'un yanında sayılı günleri kalan Watson'u ziyaret eder  ve onun işini neden tasvip etmediğini anlatır. Bu işin onu mutlu etmediğine inanan annesi Sherlock'un yanında takılan kızının mutlu olduğunu fark etmiş.(Dedektiflik olayları yüzünden)
Watson işten ayrılarak bu mutluluğa elveda diyecek mi acaba?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...