11 Temmuz 2013 Perşembe

Pinuccia'dan Harika Bir Yaz Etkinliği

Yazar Ayları ev sahibi sevgili Pinuccia'nın Kitapları blogu çok güzel bir yaz etkinliği düzenliyor.Amaç 9 Ekim'e kadar sürecek bu etkinlikte aşağıdaki kategorilerden birer kitap okuyup 200 puan tamamlamak.Buradan sonra direkt blog sahibinin yazısını ekliyorum.


Sevgili Megan'ın evsahipliğini yaptığı "Semi-Charmed Summer Book Challenge"a ilk kez geçen yaz katılmış ve çok eğlenmiştim. Bu yıl tekrar katılmak için yayınımı hazırlarken "Bu etkinliği Türkçe'ye çevirip blogumda ev sahipliği yapsam (tabii ki Megan'ın izniyle) ilgi gösteren olur mu ki?" diye düşündüm. Bu yüzden yazıyorum şu an bu satırları.

Gördüğüm kadarıyla kitap blogu olanların ve blog turlarıyla Yazar Ayları; Kitap Kardeşliği gibi etkinliklerin katılımcılarının ve takipçilerinin çoğu öğrenci. Hal böyle olunca yaz için (bence) eğlenceli bir etkinlik olacağını düşünüyorum bu denememin. Ben geçen sene en çok kitap seçerken eğlenmiştim. Bakalım Türk takipçilerim nasıl bir tepki verecek bu önerime?

İşte kurallar ve kategoriler:

Kurallar:

Etkinlik bugün başlıyor ve 9 Ekim 2013'e kadar devam edecek. (9 Temmuz'dan önce başladığınız veya 9 Ekim'den sonra bitirebildiğiniz kitaplar kapsam dışı).
Etkinliğe 9 Temmuz - 9 Ekim arası canınızın istediği herhangi bir vakit katılabilirsiniz.
Okuduğunuz her kitap en az 200 sayfa olmak zorunda.
Okuduğunuz her bir kitabı aşağıdaki kategorilerden sadece birine saydırabiliyorsunuz. Etkinlik devam ederken kategoriler arası okuduğunuz kitapların yerlerini değiştirebilirsiniz.
Yapılabilecek en yüksek skor her bir kategori için birer tane olmak üzere toplam 12 kitap okuyarak 200 puan almak. (Katılım durumuna göre en yüksek puanı yapan(lar)a bir sürprizim olacak sanki. Sürpriz var diye atıp tutanları yakalarsam sürpriz dışı bırakırım, ona göre!)
Katılmak için blogunuzun olması veya okunan kitapların yorumlanması zorunlu değil. Katılmak isteyenler herhangi bir sosyal medya aracı üzerinden veya doğrudan bana e-posta atarak katılım durumlarını ve mümkünse hangi kitapları okumayı planladıklarını duyurabilirler. 
Her ayın en 9'unda bir yayın yaparak sıralamaları buradan duyuracağım. O yayınımın altına yorum bırakarak hangi kitapları okuyarak kaç puana ulaştığınızı bildirebilirsiniz.
Kategoriler:

5 puan: Yukarıdaki kuralların hepsini boşverip canının istediği herhangi bir kitabı okuyanlara.
5 puan: Genel kural en az 200 sayfalık kitap okumak olsa da 150 sayfadan kısa bir kitap okuyanlara.
10 puan: Okuduğu kitabın adında bir renk olanlara.
10 puan: Bir serinin ilk kitabı dışındaki bir kitabını okuyanlara.
15 puan: Kendisi dışında herkesin o kitabı okuduğunu düşünüp sonunda o kitabı kendisi de okuyanlara.
15 puan: Yasaklanmış bir kitap okuyanlara. (Dünya genelinde yasaklanmış kitaplara buradan veya buradan bakabilirsiniz)
20 puan: Esas mesleği yazarlık olmayan bir kişinin yazdığı bir kitabı okuyanlara.
20 puan: Türü kurgu olmayan bir kitap okuyanlara.
20 puan: Hiç görmediği bir ülkede olayların geçtiği bir kitap okuyanlara.
25 puan: 400 sayfadan uzun bir kitap okuyanlara.
25 puan: Romanın yazarı veya karakterlerinden birinin adı veya soyadı kendisininkiyle aynı olan bir kitap okuyanlara.
30 puan: Kendi doğum yılında doğan veya ölen bir yazar tarafından yazılmış bir kitap okuyanlara. (Bu web sitesi size bu konuda yardımcı olabilir).
Katılmak isteyen herkese şimdiden çok teşekkürler. Aşağıdaki formu doldurarak (Yayınınızın başlığı, e-posta adresiniz ve blog/facebook/goodreads vb. linkiniz ile) bu etkinlikte ilerlemenizi tercih edeceğiniz platformu bildirmeniz ev sahibi olarak işleri takip etmemi kolaylaştıracak. Blogu olanlar etkinliği duyururlarsa ayrıca bahtiyar olurum.

Bu etkinliğe katılacağım umarım.Sizde katılmalısınız bence çok zevkli bir etkinlik olacağa benziyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...