14 Temmuz 2013 Pazar

YES MAN-BAY EVET (2008)

Jim Carrey her şeye HAYIR demeyi prensip haline getirmiş,çevresindeki herkesi çileden çıkartan Carl Allen rolünde. Ona zar zor katlanan çevresi artık sırf alışkanlıktan hayır demesinden bıkmıştır. Zaten banka da kredi işleriyle ilgilenen Carl bütün kredi başvurularına direkt hayırı basmaktadır. Artık biz bile izlerken çıldırıyoruz.Ki bu durumun 20 dakika falan sürdüğünü belirteyim. Düşünün durumun vahametini. Carl'ın eski bir arkadaşının onu ısrarla her şeye EVET seminerine çağırması sonucu hepimiz için eğlenceli dakikalar başlıyor.(Film zaten öncesinde de eğlenceli ama Carl karakteri o kadar sinir bozucu ki... Ve seminerden sonra öyle eğlenceli ki...)Seminerde artık her şeye EVET diyeceğine dair sözlü bir anlaşma yapıyor.
Seminer yöneticine de hayır demek mümkün değil.
Terence Stamp filmde kısacık görünse de şahane bir performans sergiliyor orası kesin.


Ve seminerden  çıkar çıkmaz evsiz bir adamın ricalarını yerine getirmek zorunda kalıyor.(Evsiz adamın Evet semineri mekanını mesken tutması ve seminer tayfasını suistimal etmesi ayrı bir güzellik.) Ve  artık Evet kuralı hayata geçiyor.
Evet kuralı sayesinde yolu binlerce farklı yere de çıksa, Hayır dediğini an başına kötü şeyler gelmesi ona seçme lüksü de tanımıyor.
Kısacası her şeye Evet diyen bir adamın hikayesini izliyoruz.
Filmin IMDb notu 6.8. Ben kesinlikle biraz daha yüksek verirdim. Filmi çok beğendim. Güldüren,eğlendiren,az çok hayatın gerçeklerini gözler önüne seren, hatta acaba ben de mi evet desem bazı yerlerde diye düşündüren bir film.
Zevkler renkle tartışılmaz ama  benim bu filmi izlerken bolca güldüğüm açık.Bence sizlerde eğlenebilirsiniz.O yüzden tavsiyelerimi taşır.
Ve biraz da filmin kadrosundan bahsedelim.,
Huysuzluğu beni bile sinir eden Carl Allen(Jim Carrey)

Carl'ın çok yakın avukat dostu Peter(Bradley Cooper) ve nişanlısı Lucy (Sasha Alexander ki kendisi Rizzoli&Isles dizisinin Maura'sı)

Carl'ın eski eşi Stephanie(Molly Sims ki kendisi Las Vegas dizisinde Delinda Deline karaketerini canlandırmıştı) yanındaki de sevgilisi. İşte az görülen ama çok sinir olunan karakterlerden.

Ve Carl'ın yeni tanıştığı renkli karakter Allison.( Zooey Deschanel)



Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...