23 Ocak 2014 Perşembe

İKİNCİ VAKIF-ISAAC ASIMOV

Kitap Künyesi
Yazarı:Isaac Asimov
Sayfa:302
Satın almak için Kitap Sihirbazı.

Vakıf ve Vakıf ve İmparatorluk kitaplarını okumayanlar için düşük oranlı spoiler içerir.
Vakıf dizisinin diğer kitaplarının incelemesi için tık tık.
Vakıf dizisinin yazım sırasına göre yazılmış 3. eseri İkinci Vakıf ilk kitaptan beri sadece adını duyduğumuz İkinci Vakıf'ın aranışını anlatıyor.Yıl atlamasıyla iki parçaya bölünmüş.İkinci kitapta tanıdığımız insanların duygularına yön verip,onları dönüştürmüştü. Bu sayede büyük bir lider olmuştu. Tek düşmanı varlığından bile emin olmadığı İkinci vakıf'tı.Gerçi Katır onların varlığından emindi,hatta kendisi gibi zihinsel güçleri olduğuna inanıyordu ama etrafında İkinci Vakıf'a inanmayan fazlaydı. Onu bulmak için emrindeki dönüştürülmüş adamı Han Pritcher ve bir anda başarısıyla sivrilmeye başlamış Bail Channis'i yönlendirir.Pek uyumlu olmayan ikili İkinci Vakıf'ı ararken yolları Rossem'e düşer ve şüphelerle dolu bir maceraya atılırlar.
İkinci parçada İkinci Vakıf'ın arayışı sürüyor hem de kim tarafından ikinci kitaptan tanıdığımız Bayta karakterinin oğlu  Toran Darell ve eski iş arkadaşı Kleise tarafından yetiştirilen Pelleas Anthor önderliğinde toplanan  Jole Turbor, Elvett Semic ,Homir Munn bir karar varır. Homir kütüphanecilik görevini kullanarak Kalgan'a gidecek ve orada Katır'ın kutsal arşivine girip,İkinci Vakıf hakkında araştırma yapacak.Toran'ın kızı Bayta'nın torunu  Arcadia Darell  bu konuşmaları gizlice dinler , Homir'in uzay gemisine gizlice atlayıp Kalgan'ın yolunu tutar.Macera üstüne maceraya atılır.
 Herkesin aradığı İkinci Vakıf  bulanabilecek mi? Ve 400 yıl önce kurulan Vakıf acaba hangi gezegene kurulmuştu?

Kitap hakkında yorumuma gelirsek Asimov bu kitapta şok üstüne şok yaşattı. Çok iyi tahmincilerin bile bayağı bir şaşıracağı yerler olmuştur. Diğer 2 kitapta da dediğim gibi Asimov hayal güzüne ve zekasını hayrandım. Ama bu kitapta bu hayranlık arttı. Öyle planlar kurulmuş,öyle tezler öne sürülmüş,öyle fikirler ortaya atılmış,öyle sürprizler yapılmış ki şok dalgalarını birbirini ardına yaşamamak elde değil.Kısacası bilim kurgunun üstadının akıllarınızda yer edecek Vakıf serisini kaçırmayın derim.

Alıntılara geçersek...
"-Ebling Mis,onun kendisini bir sır olarak tuttuğunu söylemişti.Ancak gizlilik onun zayıflığını güce çevirebilir.
-Var olmama ihtimalini dahi saklayabileceği denli derin bir gizlilik."

"Eğer bir sırrım varsa,ağzımı bantlayarak herkesin bir sırrım olduğunu öğrenmesini sağlamam.Her zamanki gibi konuşurum,ama başka şeyler hakkında."

"Eh,o ancak kendisinden utanmayan bir yalanın başarılı olabileceğini söylerdi. Ayrıca hiçbir şeyin doğru olmasına gerek olmadığını,ama her şeyin doğru görünmek zorunda oluğunu da söylemişti."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...