23 Ağustos 2015 Pazar

ANLAT BAKALIM-CHUCK PALAHNIUK

Kitap Künyesi
Adı: Anlat Bakalım
Orijinal Adı: Tell-All
Yazarı:Chuck Palahniuk
Çevirmen:Şeyda İşler 
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları
Sayfa:190

Katherine Kenton 60'lı yılların yıldız sönmekte olan aktrisi. Üstelik bu hatun öyle böyle bir yıldız değil.O başta tarihe yön veren kişiler olmak üzere pek çok karaktere muazzam derecede başarılı bir şekilde hayat vermiş,onları beyazperdede ustalıkla canlandırmış. (Bayan Alexander Graham Bell,Bayan Claude Monet,İspanya Kraliçesi Isabel vs.)Ama pek çok oyuncunun en büyük düşmanı olan zaman onu da vurmaya başlamış,yaşlılık emarelerini ortadan kaldırmak için estetik operasyonlara dayamış sırtını menekşe gözleriyle herkesi etkilemeye başaran Bayan Kathie.


Bayan Kathie'in arkasında,onun yıldız olmasını sağladığını iddia eden başla bir bayan var Hazie Coogan. O Bayan Kathie'in her işini halleden arka plandaki kişi.O hem sekreter,hem hizmetçi,hem sekreter kısacası o çarkın dönmesini sağlayan kişi. Hem de kitabı ağzından dinlediğimiz karakter.

"İyimserlik" der H.L. Mencken,"herhangi bir hastalığın ölümcül olduğunu gösteren ilk semptomdur."

Bayan Kathie  tam 7 kere evlenmiş,Hazie bize yer yer bu evlilikleri anlatıyor,bu evliliklerin Bayan Kathie'sini nasıl yıprattığını eklemeyi de unutmuyor.

"Biri gelip incilerinizi çalsa gider yeni bir dizi alıverirsiniz.Ancak saç stilinizi veya öpücük atarken ki nev'i şahsınıza münhasır tavrınızı çalarlarsa bunu yerine biraz zor koyarsınız."

Bir talihsizlik yaşanıyor kitabın başlarında ve bu talihsizlik Bayan Kathie'in yeni aşkını bulmasını sağlıyor,Üçüncü Webster Carlton Westard... Bu genç adam Hazie'in yüreğine korku salıyor çünkü Webster'in ölüme yakın ünlülerin hayatına  girip,onun  biyografisini yazan ve  ünlü ölür ölmez biyografiyi yayınlayıp,ünlüyü rezil ederken kendisi zengin olan kişilerden olduğundan şüpheleniyor.

"Müstehcen bir yalan her zaman asil hakikate baskın çıkar."
"Hedda Hopper bu tip kitapları "yalan-ografi" diye adlandırıyor."

Bayan Kathie'in aşktan gözü dönmüş,dünya umurunda değil ama gelişen olaylar karakterlerin  geri dönülmez bir yola girmelerine neden oluyor. Ah Bayan Kathie Hazie'in sözünü dinlemeliydin demek kalıyor bize.

"Bir ebeveynimizi,eşimizi,dostumuzu,herhangi birini olduğundan daha iyi biri olarak anımsadığımızda,belki de arzu ettiğimiz bir ideal yaratmak için bunu yapıyoruzdur.Ancak biri hatırımıza sarhoş,yalancı,zorba biri olarka geliyorsa,bu durumda sadece kendi kötü davranışlarımız için bir bahane yaratmaya çalışıyoruzdur."

Gelelim yorumuma Chuck Palahniuk'in iki kitabını okumuştum Anlat Bakalım'dan önce ve yazarı en sevdiğim 10 yazar kategorisine yerleştirmiştim hemen ama ne yazık ki bu kitabını sevemedim. Neyini sevmediğimi anlatayım kısaca,kitabın içinde sadece tek seferliğine adı geçen  ünlüler var,60'lı yılların meşhur ünlüleri. Ben bu ünlerin yüzde seksenine yabancıyım haliyle her sayfada on tane tanımadığım ama tanımama gereken hissiyatına kapıldığım yüzü geçkin  ünlü ismi olunca kitap sıkıcılaşmaya başladı. Hayır internetten araştırılabilecek  gibi değil,yüzden fazla bir iki tanesine bakayım dedim ama ilerleyişe katkısı olmadı. Oyuncusu,yazarı ,eleştirmeni 60'lı yılların Hollywood'u isim listesi şeklinde kitaba aktarılmış.
Sonra kitabın senaryomsu anlatımını da pek sevemedim.Farklı bir hava katmak için yapılmış ama gereksiz bir hava katmış kitaba.
En son olarak kurgu. İlerleyiş ilk başlarda yukarıdaki sebeplerden ötürü çok kötüydü,uzun zamanda sonra ilk kez yarım bırakılası kitap dedim.Sonra kurgu biraz  toparladı,güzelleşmeye başladı ama finali ise şaşırtıcı olmasına karşın yazara göre sıradandı.(Bence spoi klasik bir sürpriz final yapmış,ilk başta güzel desem de üzerine düşününce yazara göre çok yavan kaldığını fark ettim.)
Hatta son olarak söyleyeyim yazarın Tekinsiz kitabındaki on sayfalık hikayelerden bazıları bu kitaptan daha güzel daha etkileyiciydi.

6 yorum:

 1. Hiç okumadığım bir yazar. Ama biraz karışık bir kitap gibi...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet özellikle o dönemde bahsedilen oyuncuları vb. tanımayanlar için fazlasıyla karışık :)

   Sil
 2. çok ilgimi çekti mutlaka okuyacağım, teşekkürler paylaşım için

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...