20 Ağustos 2015 Perşembe

ZOR OYUN-HARLAN COBEN

Kitap Künyesi
Adı: Zor Oyun
Orijinal Adı: Fade Away
Yazarı:Harlan Coben
Çevirmen:Selim Yeniçeri 
Yayınevi: Martı Yayınları
Sayfa:479

Myron Bolitar serisinin 3 kitap incelemesi ile karşınızdayım. Yazarındiğer kitapları incelemesi için buraya.
Myron kitabın başında bir basketbol takımının sahibi Clip Arnstein ile görüşmeye gider. New Jersey Dragons'un sahibi bu güçlü adam yıllar önce sakatlanarak basket bol kariyerine veda eden Myron'a iş teklifi yapar. Takımında oyna,Myron tabi şaşkınlık içerisinde ama teklifin amacı başka. Takımın en iyi oyuncularından Greg  Downing ortadan kaybolmuştur,bu durum basından saklanmaktadır ve Clip Myron'dan takıma sızarak Greg'i bulmasını ister.


Myron teklifi kabul eder zira çok eskiden beri rekabet halinde oldukları  Greg'e kendini borçlu hisseder. Zaten maçlarda da genellikle yedek olacağı için sorun olmadığına kanaat getirir ve Greg'i araştırmaya başlar.Bunun için başta kankası  III. Windstor Horne Lockwood'dan ve spor menajerliği işindeki ortağı Esperanza ona her zamanki yardımlarını alır. Daha araştırmanın başında Greg'in evinde kan bulması olayın gidişatının hiç iyi olmadığını gösterir.Üstelik Clip bütün bu kayboluş hikayesinin gizli kalmasında ısrarcıdır çünkü yönetim onu yerinden etmek için yakında bir oylama yapacaktır. Myron'a durumun gerçekten kötü olduğuna kanaat getirdiğinde polise gitmesini söylemeyi de ihmal etmez ama. Bu arada Myron maçlara çıkmaya başlar üstelik sevgilisi Jessica hariç pek çok kimse onun maçlara katılmasını desteklemez. Ayrıca vaktinde kalbini paramparça eden Jessica ona büyük adımlar atmayı teklif eder.
Neyse Myron'u araştırmaları Carla adında bir kadında yönlendirir ve burada onu şaşırtan şeyler karşılaşır.
Artık Greg'in kayboluş hikayesi kötü bir yöne gitmektedir,bakalım Myron Greg'i bulabilecek mi?

Gelelim yorumuma serinin 3 kitabını okudum ve en beğendiğim kitabı bu oldu.Öncelikle yazar kayboluş hikayesinin gizemini o kadar çok yere yönlendirmeyi başarmış ki şaşırıp kaldım,diğer kitaplara göre çözüm yelpazesi bayağı genişti,sonra Myron'un geçmişi azıcık aralamak iyi oldu bir de basketbol oynarken ki ve kaybettiği zamanlardaki ruh hallerini çok başarılı yansıtmış yazar. Win her zamanki gibi muhteşem zaten insana böyle dostum bir trilyon borcum olsun dedirtiyor. Espriler,hazırcevaplılıkta eşik atlayan diyaloglar tam gaz devam ediyor. Sonracığıma diğer kitaplardan farklı olarak yazar sonunda beni şok etti,okuyanlar çok iyi anlayacak hiç beklemiyordum öyle bir şey,yazarı detaylardaki başarısı için kutluyorum ne diyeyim. (Diğer kitaplarda da şaşırabilirsiniz yalan yok ama bunda başka bir mevzu var.)
Bir de yazarın sevdiğim bir yönü var eğer önceki iki kitabı okumadan bu kitabı okursanız yazar kafanızda soru işaretine neden olacak hiçbir yazmamış,önceki kitaplara ilişkin spoiler vermemiş. Hatta Myron,Win,Jessica hakkındaki temel bilgileri özet geçerek  yabancılık çekmemize mani olmuş  bu yüzden ilk 3 kitabı bağımsız olarak rahat rahat okuyabilirsiniz. (Bu serinin takipçilerine de yarıyor bazen unuttuğumuz detayları hatırlamamızı sağlıyor.) Sadece ilk kitapta Jessica-Myron mevzusu var o da az çok herkesin tahmin edeceği bir durum zaten.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...